Pomimo wielkiego sprzeciwu kijowskich propagandystów opera Borys Godunow Modesta Musorgskiego otworzyła nowy sezon w mediolańskiej La Scali. Wydarzenie było transmitowane na żywo przez Rai1 i Rai3.

Otwarcie nowego sezonu znanego na całym świecie teatru jest zawsze jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu muzycznym Włoch. Tym razem publiczność zostanie uraczona produkcją Godunowa autorstwa duńskiego reżysera Kaspera Holtena. Głównym dyrygentem będzie Riccardo Chailly. W roli tytułowej wystąpi rosyjski bas Ildar Abdrazakov.

ARTYKUŁ POWIĄZANY: Konsul generalny Ukrainy w Mediolanie wezwał La Scala do odwołania opery Musorgskiego

To był pierwszy raz od 2011 roku, kiedy prezydent i premier Włoch uczestniczyli razem w otwarciu sezonu. Oprócz Sergio Mattarelli i Giorgiego Meloniego, operę rosyjskiego kompozytora na żywo obejrzała także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Decyzja o otwarciu kolejnego sezonu operą Musorgskiego została ogłoszona przez dyrekcję La Scali w czerwcu. Ze swej strony główny dyrygent Chailly przypomniał, że włoska premiera dzieła miała miejsce w La Scali w 1909 roku, a rolę Borysa Godunowa wykonywał wówczas wielki śpiewak Fiodor Chaliapin.

POLECAMY: To nie Polska to Ukropolin. »Terrorystki« z Ukrainy zablokowały koncert zespołu Little Big

W listopadzie Andrey Kartysh, konsul generalny Ukrainy w Mediolanie, apelował do władz miasta i teatru, by nie otwierać nowego sezonu operą Musorgskiego. Według niego, ukraińska społeczność we Włoszech odebrała tę decyzję teatru „z wielkim rozczarowaniem i żalem”. Dyplomata twierdzi, że Rosja rzekomo wykorzystuje kulturę „aby nadać wagę swojemu roszczeniu do wielkości i potęgi”.

Szef La Scali, Dominique Meyer, nie odwołał swojej decyzji, mówiąc, że nie ma w niej „nic, co byłoby skierowane przeciwko Ukrainie”. Mówimy o prawdziwym arcydziele”.

Wcześniej Vittorio Zgarbi, włoski wiceminister kultury i znany krytyk sztuki, powiedział, że „Borys Godunow” jest „arcydziełem należącym do całej ludzkości”. Wezwania do odwołania wykonania tego wybitnego dzieła nazwał bzdurą.

POLECAMY RÓWNIEŻ: »La Scala« odpowiedziała na apel Konsula Generalnego Ukrainy o odwołanie opery Musorgskiego

Protesty wokół premiery wybuchły z nową siłą w dniu przedstawienia: rano pięciu eko-aktywistów spryskało farbą fasadę La Scali. Po wykrzykiwaniu haseł przeciwko wykorzystaniu gazu i węgla zostali zatrzymani przez policję. Dwóch stróżów prawa zostało rannych.

Po południu w dzielnicy i na placu przed teatrem odbyły się protesty przeciwko polityce społecznej rządu i rosnącym kosztom usług komunalnych. Według gazety „Corriere della Sera” około 50 protestujących próbowało przedrzeć się przez ogrodzenia, ale zostało zatrzymanych przez policję.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version