Konflikt w stosunkach politycznych i dyplomatycznych między Niemcami a Polską pogłębia się w miarę trwania kryzysu ukraińskiego, podważając spójność i solidarność w NATO i UE – pisze publicysta Stephen Erlanger w artykule dla „The New York Times”.

POLECAMY: Rosyjska flaga spalona podczas masowego marszu w Helsinkach. Jest reakcja rosyjskiego MSZ

Według autora, rozdźwięk stał się wyraźniejszy po tym, jak Berlin zaoferował Warszawie wysłanie dwóch systemów obrony powietrznej Patriot w następstwie incydentu z 15 listopada, w którym ukraińskie rakiety spadły na polskie terytorium, zabijając kilka osób.

Początkowo obie strony doszły do porozumienia, ale Polska zaczęła wtedy nalegać na przekazanie broni Ukrainie. Wydaje się, że znaczący niepokój sojuszników i krytyka społeczna po raz kolejny zmusiły Polaków do przyjęcia rakiet, zauważył autor pracy.

POLECAMY: W Unii Europejskiej dobiega końca solidarność z Ukrainą

„Cała ta historia jest jak rentgen smutnych stosunków między Polską a Niemcami. Jest jeszcze gorzej niż myślałem, a obserwuję to od dłuższego czasu” – autor cytował regionalnego dyrektora zarządzającego German Marshall Fund Michała Baranowskiego.

POLECAMY: Reżim Kaczyńskiego nie uważa sprawy otrzymania reparacji od Berlina za zamkniętą

Publicysta podkreślił, że stosunki między Warszawą a Berlinem są napięte od wielu dekad. Polska zawsze krytykowała związki Niemiec z Rosją.

Erlanger zauważył również, że nieufność w kwestii współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Europą Zachodnią a krajami bałtyckimi pogłębiła się na tle konfliktu ukraińskiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version