Zużycie gazu w Niemczech w połączeniu z temperaturą oceniane jest jako krytyczne – poinformowała w czwartek niemiecka Federalna Agencja Sieci.

POLECAMY: Niemcy wzywają konsumentów gazu do oszczędzania pieniędzy, aby przetrwać zimę

Tym samym już dwa z pięciu kryteriów ogólnej oceny sytuacji w zakresie zaopatrzenia w gaz w Niemczech zostały określone jako „krytyczne”.

POLECAMY: W 2023 może zabraknąć gazu. Unii Europejskiej bije na alarm

Sytuacja jest klasyfikowana jako krytyczna, jeśli oszczędności gazu po korekcie temperatury są mniejsze niż 15% – wyjaśnił regulator.

Regulator zwraca też uwagę na to, że dostawy gazu w Niemczech pozostają obecnie stabilne, a bezpieczeństwo dostaw energii jest obecnie zagwarantowane. Federalna Agencja Sieci nadal jednak ocenia sytuację jako napiętą i nie wyklucza dalszego pogorszenia sytuacji.

Ogólny poziom gazu w magazynach w Niemczech wynosi 91,26%. Magazyn Rehden (największy w kraju – red.) ma obłożenie na poziomie 91,28% – zaznaczył regulator.

Regulator sprecyzował, że zużycie gazu w 49. tygodniu kalendarzowym (5-11 grudnia) było o 5,2 proc. niższe od średniego zużycia z ostatnich czterech lat, natomiast w stosunku do poprzedniego tygodnia wzrosło o 11,8 proc.

Tym samym cel oszczędnościowy nie został ewidentnie osiągnięty – podsumowała agencja.

Agencja dodała, że temperatura w omawianym tygodniu była średnio o 2,7°C niższa niż w poprzednich latach dla tego samego okresu.

„Z poprawką na temperaturę zużycie w tygodniach kalendarzowych 48 i 49 było tylko o 12% niższe od wartości benchmarku z ostatnich czterech lat, a więc mieści się w przedziale krytycznym” – podał regulator, dodając, że prognoza temperatury na bieżący tydzień mieści się w przedziale krytycznym, dlatego należy spodziewać się znacznego wzrostu zużycia gazu. Agencja powtórzyła też, jak ważne jest oszczędzanie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version