Ogromna grupa Polaków może otrzymać dodatkowe 200 lub 500 złotych dożywotnio. Jak otrzymać 200 lub nawet 500 plus co miesiąc? Gdzie złożyć dokumenty? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym artykule.

Dożywotni dodatek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Musisz wypełnić ten wniosek

W 2023 roku najniższa emerytura wzrośnie o 250 złotych miesięcznie. Kwota waloryzacji dla osób otrzymujących wyższe świadczenia z ZUS będzie jeszcze większa, co ma pozwolić nieco mniej odczuwać skutki inflacji, która atakuje raz za razem.

Warto zaznaczyć , że można ubiegać się o dodatkowe świadczenia. Mówimy tutaj o dodatku 200 i 500+ dla seniorów, które przysługują osobom niepełnosprawnym, ciężko chorym, a także byłym pracownikom służb ratunkowych. Świadczenie 500 plus jest wypłacane dożywotnio, a aby je otrzymać wystarczy złożyć wniosek do ubezpieczyciela.

Aby otrzymać dodatkowe 200 złotych do emerytury, należy złożyć odpowiedni wniosek. Nie należy go jednak składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – za wypłaty tego świadczenia odpowiedzialny będzie bowiem Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku byłych strażaków OSP, wniosek należy dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej.

Co należy zrobić, aby otrzymać świadczenie? Wystarczy przedstawić orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów.

Dodatek do emerytury po 65 roku życia (200 plus dla seniora)

Od 2022 roku wypłacany jest nowy dodatek do emerytury po 65 roku życia w wysokości 200 zł dla seniorów – strażaków-ochotników i ratowników górskich. Dodatek ten będzie dożywotni i przyznawany bez względu na wysokość pobieranej emerytury. Co roku podlega waloryzacji.

Jakie kryteria muszą być spełnione dla dodatku 200 plus?

O dodatek 200 plus mogą ubiegać się kobiety po ukończeniu 60 roku życia i po 20 latach czynnej służby w OSP oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia i przez co najmniej 25 lat brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych OSP, oraz analogicznie kobiety i mężczyźni, którzy brali udział w działaniach ratowniczych podejmowanych w ramach ratownictwa górskiego.


Warto wiedzieć, że przy obliczeniach okresu czynnego uczestnictwa, zachowanie ciągłości lat w OSP nie będzie konieczne. Dodatek 200 plus ma należeć się tylko tym osobom, które przynajmniej raz w roku brały bądź będą brały udział w akcjach ratowniczych.

Do wniosku musimy załączyć następujące dokumenty:

  • klauzulę RODO
  • zaświadczenia trzech świadków, którzy potwierdzają udział wnioskującego w akcjach ratowniczych, przy czym jeden z nich musi być osobą, która pełniła funkcję publiczną lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej,
  • potwierdzenie wiarygodności oświadczeń świadków od Urzędu Gminy

Kto nie może być świadkiem?

  • małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy;
  • osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli;
  • osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej.
  • osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Jeśli spełnimy wszystkie warunki, a wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, co miesiąc będziemy otrzymywać 200 zł.**Dodatkowo członkowi OSP, który złoży wniosek w terminie do 30 września 2022 r.**, przyznaje się prawo do tego świadczenia z wyrównaniem od pierwszego stycznia 2022 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version