Klienci Santander Bank Polska zaczęli niepokoić się o bezpieczeństwo swoich danych po tym, jak sieci pojawiała się informacja o pozyskiwani przez bank informacji w zakresie pochodzenia wpłacanych pieniędzy przy pomocy wpłatomatu. Czy takie działanie jest legalne?

Na tę niepokojącą ciekawostkę natknął się jeden z użytkowników Twittera, który po prostu chciał wpłacić na swoje konto trochę gotówki. Oburzony działaniem banku klient nie podał w swoim twicie, jaką konkretnie kwotę chciał wpłacić. Klient jednak nie był zachwycony, gdy wpłatomat przed operacją wpłaty gotówki zapytał go o pochodzenie gotówki, bez możliwości pominięcia tego kroku.

Pod pytaniem pojawiło się kilka odpowiedzi do wyboru, w tym m.in. „utarg/zysk z działalności”, „kredyt/pożyczka”, „darowizna/spadek”, czy „oszczędności”. Warto zaznaczyć, że udzielenie tych informacji było wymagane do zakończenia operacji.

Twit skomentowało wielu użytkowników Twittera, wyrażając swoje oburzenie na działanie banku.

Czy takie działanie banku jest legalne? – WYJAŚNIAMY!

Komunikat wyświetlany na terminalu jest związany z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 1 marca 2018 roku. Na podstawie tej ustawy polskie ustawodawstwo zobowiązuje banki do badania źródeł finansowych klientów. W praktyce każda osoba posiadająca rachunek bankowy musi przygotować się, że podczas dokonywania wpłat przy pomocy wpłatomatu lub bezpośrednio w kasie banku takich pytań będzie tylko przybywać.

Warto w tym miejscu dodać, że od 1 stycznia 2024 roku, limit konsumenckich płatności gotówką zostanie zmniejszony do 20 tysięcy złotych. Jeżeli będziemy chcieli dokonać transakcji na większą kwotę, będzie ona musiała się odbyć za pośrednictwem banku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version