Niedobór antybiotyków, zwłaszcza penicyliny i amoksycyliny, obserwowany jest na całym świecie w związku ze wzrostem zachorowań na choroby zakaźne – donosi Financial Times, powołując się na Lisę Hedman, szefową grupy WHO ds. zaopatrzenia w leki i dostępu do nich.

POLECAMY: Wielka Brytania zakazuje eksportu antybiotyków przeciwko zakażeniom paciorkowcowym

Spośród 35 krajów, dla których WHO posiada dane, 80% z nich ma krytyczne niedobory antybiotyków typu penicylina, powiedział Hedman. W USA i Kanadzie zgłaszane są niedobory amoksycyliny, natomiast w UE 25 z 27 państw członkowskich zgłasza niedobory niektórych antybiotyków. Mniej wiadomo o sytuacji w biedniejszych lub mniejszych krajach, mówi Hedman, ale te państwa mogą być bardziej dotknięte, zwłaszcza jeśli ich waluty uległy deprecjacji i muszą kupować leki na otwartym rynku.

Podczas pandemii koronawirusów malejący popyt na antybiotyki w połączeniu z poważnym obciążeniem łańcuchów dostaw zmusił producentów leków do ograniczenia produkcji – uważają eksperci ds. zdrowia – pisze „Financial Times”. Jednakże, ponieważ wiele krajów przeżywa „pierwszą od dwóch lat zimę bez ograniczeń”, wąskie gardła w łańcuchu dostaw i wymogi regulacyjne uniemożliwiły firmom farmaceutycznym zwiększenie produkcji. W publikacji zauważono, że szczególnie zakłócenia w łańcuchu dostaw utrudniają dostarczanie składników do produkcji antybiotyków. A rosnące ceny energii z kolei zmniejszają zyski firm produkujących antybiotyki.

„(Niedobory pojawiły się również dlatego, że – red.) kraje nie spodziewały się, że infekcje dróg oddechowych tak mocno uderzą w nas w pierwszym roku bez masek” – cytowany jest Hedman.
Jak podaje „Financial Times”, niektórzy amerykańscy i europejscy farmaceuci zgłaszają również niedobory popularnych środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol, w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na nie z powodu zimowej fali zachorowań na grypę, wirus syncytialny układu oddechowego i koronawirusy. Publikacja, powołując się na sekretarza generalnego Grupy Farmaceutycznej UE, informuje, że brakuje również leków do leczenia takich chorób jak gruźlica i infekcje skórne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version