Przypominamy, że od stycznia 2023 roku zaczyna obowiązywać dyrektywa Omnibus. To oznacza ogromne zmiany w sklepach. Dla kupujących również, ale są to zmiany pozytywne.

Dyrektywa dotknie znacznie większego obszaru, bo Internetu, sklepów stacjonarnych, a nawet pokazów i wycieczek połączonych ze sprzedażą.

POLECAMY: Prezydent podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta

Nowe regulacje mają za zadanie chronić kupujących przed nieuczciwymi praktykami np. przed pozornymi promocjami. Sprzedawcy podwyższali ceny, a potem obniżali je do poprzedniego poziomu pisząc, że jest promocja. Takie praktyki stosowane były m.in. na Black Friday. Omnibus wprowadza wymóg, według którego rzeczy w promocji muszą mieć podaną cenę, jaką miał produkt w ciągu ostatnich 30 dni. Jeżeli towar jest nowszy niż 30 dni, sklep ma informować o cenie w momencie wystawienia go na sprzedaż. Przepisy nie określają, gdzie ma znaleźć się taka informacja.

Nowe prawo wprowadza także obowiązek, by platformy sprzedażowe np. Allegro czy Amazon umieszczały informację o tym czy produkt wystawiła osoba prywatna czy firma. To ważne, bo w przypadku firmy produkt można zwrócić praktycznie zawsze, a w przypadku osoby prywatnej już nie.

Są też mniejsze poprawki, jak np. informacja o tym w jaki sposób sortowane są wyszukiwane produkty, czy jest to reklama czy też nie. Wprowadzono zakaz umieszczania fałszywych recenzji i komentarzy. W przypadku przedsiębiorców, którzy dają możliwość wystawienia oceny, na stronie musi znaleźć się informacja, w jaki sposób weryfikowana jest jej autentyczność.

Zmiany obejmą też pokazy i wycieczki połączone ze sprzedażą. Klient będzie mógł odstąpić od umowy zawartej podczas akwizycji lub wycieczki nawet po 30 dniach. W przypadku pokazu nadal będzie to 14 dni. Wprowadzono też klauzulę ochronną, która mówi, że wszystkie umowy zawarte razem z kupnem produktu wygasają po jego zwrocie. Co więcej płatności będzie można dokonać dopiero po tym terminie.

Wprowadzono również zakaz odsprzedaży biletów na wydarzenia i koncerty po wyższej cenie niż to było w przypadku dniu kupna. Niektórzy przedsiębiorcy robili to za pomocą botów, co również ma by zakazane.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Dajcie Ukraine wiecej broni to za rok przyjda po nasze ziemnie wschodnie tj Zakarpacie I inne do tego Pol Slowacji.Wolyn bedzie przy tym jak niewinna zbrodnia a nie ludobijstwo

Napisz Komentarz

Exit mobile version