Mieszkańcy stanu Nowy Jork mogą teraz po śmierci zamienić się w ekologiczny nawóz – jak zauważa nie bez ironii amerykańska gazeta „New York Post”. Gubernator Kathy Hochul z Partii Demokratycznej podpisała 31.12.2022 roku ustawę legalizującą naturalną redukcję substancji organicznych (NOR), co oznacza „kompostowanie ludzi”

To czyni Nowy Jork szóstym stanem w Stanach Zjednoczonych, który dał zielone światło temu procesowi pochówku. Waszyngton stał się pierwszym stanem, który zalegalizował kompostowanie ludzi w 2019 roku. Kolorado i Oregon poszły w ich ślady w 2021 r., a Vermont i Kalifornia w 2022 r.

Podczas bezchemicznego procesu kompostowania, który trwa około 60 dni, ludzkie szczątki leżą w „naczyniu” z materiałem organicznym, takim jak słoma, lucerna lub trociny. Ta skrzynia jest uszczelniona i podłączona do systemu wentylacji HVAC, co pozwala na rozkład szczątków poprzez przyspieszoną inwazję drobnoustrojów. Po 30 dniach zawartość jest badana na obecność materiału nieorganicznego, pozostałe kości są miażdżone i ponownie umieszczane w środku. Po kolejnych 30 dniach zawartość zostanie zwrócona osobie pogrążonej w żałobie.

Efektem końcowym jest około jednego metra sześciennego gleby bogatej w składniki odżywcze, co odpowiada około 36 workom ziemi kompostowej, którą można wykorzystać do sadzenia drzew lub wzbogacenia obszaru chronionego, lasu lub ogrodu.

Brytyjska gazeta The Guardian podaje dalsze szczegóły na temat procesu „terramacji” jako naturalnej redukcji organicznej. W żadnym wypadku zmarłego nie należy po prostu wyrzucać na pryzmę kompostu: szczątki należy dostarczyć do firmy cmentarnej, która posiada certyfikat zakładu redukcji substancji organicznych.

W każdym z sześciu stanów USA, w których terramacja jest obecnie dozwolona, ​​obowiązują też inne regulacje prawne. Na przykład prawo stanu Kolorado stanowi, że ziemia jednej osoby z procesu pochówku nie może być mieszana z glebą innej osoby. Nie można go również sprzedawać ani wykorzystywać do uprawy żywności. 

„Wszystko, co możemy zrobić, aby zniechęcić ludzi do betonowego pochówku, fantazyjnych trumien i balsamowania, powinniśmy robić i wspierać” – powiedziała Michelle Menter, kierownik Greensprings Natural Cemetery Preserve w Newfield w stanie Nowy Jork. Menter powiedziała, że ​​jej firma z pewnością rozważy tę metodę.

Według Guardiana , gubernator Nowego Jorku Hochul znalazła się w tej kwestii w politycznym dylemacie. Powiedziała, że ​​jest dumną irlandzką Amerykanką i często mówiła o tym, jak jej irlandzkie, katolickie korzenie wpłynęły na jej poglądy polityczne.

Jednak Konferencja Katolicka Stanu Nowy Jork wezwała zwolenników do przekonania Hochula do zawetowania prawa. Według Kuriera Katolickiego, organizacja argumentowała, że ​​procedura „nie okazuje szczątkom ciała należytego szacunku”. Urzędnicy kościelni ostrzegają, że kompostowanie ludzi „zredukuje ludzkie ciało do prostego towaru jednorazowego użytku”.

„Proces, który jest całkowicie odpowiedni do zwracania odpadów roślinnych na ziemię, niekoniecznie jest odpowiedni dla ludzkich ciał” – powiedział w oświadczeniu Dennis Poust, dyrektor wykonawczy organizacji. 

Z punktu widzenia tradycjonalistów przebieg procedury rodzi również niewygodne pytania. 

„NOR wykorzystuje zasadniczo ten sam proces, co domowy system kompostowania” – powiedziała Kathleen Domingo, dyrektor wykonawcza California Catholic Conference, zauważając, że proces NOR został pierwotnie opracowany dla zwierząt gospodarskich, a nie dla ludzi.

„Te metody utylizacji zostały zastosowane w celu zmniejszenia możliwości przenoszenia chorób z martwych tusz” – powiedział Domingo.

„Używanie tych samych metod do „transmutacji” ludzkich szczątków może prowadzić do niefortunnego duchowego, emocjonalnego i psychologicznego zdystansowania się od zmarłego”.

Z kolei członkowie stowarzyszenia „Zakon Dobrej Śmierci” poprosili guwernantkę o złożenie podpisu i zaoferowali serię ozdobnych, kolorowych kartek z napisami „Kompostuj mnie” i „Chcę być drzewem”, które Zwolennicy powinni przekazać gubernatorowi.

Inni argumentowali, że ludzie chcą metody pochówku, która pasuje do ich stylu życia. „Kremacja wykorzystuje paliwa kopalne, a pochówek zajmuje dużo ziemi i pozostawia ślad węglowy” – powiedziała Katrina Spade, założycielka Recompose, „zielonej” firmy pogrzebowej z Seattle w stanie Waszyngton, która oferuje kompostowanie zwłok.

„Dla wielu ludzi przemiana w glebę, z której może wyrosnąć ogród lub drzewo, jest bardzo imponująca” – powiedział Spade w rozmowie z Associated Press.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version