Chiny znoszą kilka ograniczeń antykowidowych obowiązujących od 2020 r., w tym obowiązkową scentralizowaną kwarantannę i badanie PCR po przyjeździe z zagranicy.

POLECAMY: Chiny: Bunt obywateli przeciwko polityce 'zero covid’

Od 8 stycznia 2023 r. podróżujący do Chin będą zobowiązani do wykonania testu PCR na obecność COVID-19 na 48 godzin przed lotem do ChRL i będą zobowiązani do zgłoszenia jego wyniku podczas wypełniania deklaracji zdrowotnej. Osoby, które uzyskały wynik negatywny nie muszą ubiegać się o „kodeks zdrowia” w chińskich placówkach dyplomatycznych, natomiast osobom, które uzyskały wynik pozytywny zaleca się odłożenie podróży do czasu wyzdrowienia. Po przybyciu do Chin nie jest już konieczne poddawanie się scentralizowanej izolacji i kilku testom PCR.

POLECAMY: CHINY: COVIDOWA PSYCHOZA! Setki osób bez dachu nad głową z powodu lockdownu 

W grudniu ubiegłego roku ChRL zaczęła aktywnie łagodzić swoją politykę antykorupcyjną, która przez prawie trzy lata pozostawała najostrzejsza na świecie, co negatywnie wpłynęło na gospodarkę, globalną produkcję i łańcuchy dostaw, turystykę i wymianę międzypaństwową. Znaczne dostosowanie środków nastąpiło po fali protestów w największych metropoliach kraju, domagających się zniesienia blokad, zaprzestania regularnych testów PCR na dużą skalę oraz rozpoczęcia polityki łagodzenia środków przeciwepidemicznych.

Ku zaskoczeniu wielu, władze rzeczywiście zdecydowały się na stopniowe znoszenie ograniczeń, co spowodowało falę zachorowań w całym kraju. Po pierwsze, zniesiono wymagania dotyczące przedstawienia negatywnego testu PCR w transporcie i miejscach publicznych; osobom zakażonym, które przenoszą chorobę bezobjawowo lub w łagodnej formie, pozwolono pozostać w izolacji domowej, chociaż wcześniej każdy, kto przeszedł test pozytywny, a nawet osoby mające bliski kontakt z osobą zakażoną, zostały objęte centralną kwarantanną, co spowodowało, że społeczność chińska przez prawie trzy lata żyła w ciągłym strachu przed złapaniem w ośrodku kowdry lub spowodowaniem blokady w swoim związku lub dzielnicy. Jednocześnie zniesiono kary dla międzynarodowych linii lotniczych, na mocy których w przypadku stwierdzenia zakażenia podczas lotu zawieszano loty na okres od jednego do czterech tygodni.

Chiński Komitet Zdrowia wydał 26 grudnia najważniejsze oświadczenie dotyczące rewizji, stwierdzając, że ze względu na malejącą patogenność koronawirusa i obecną sytuację epidemiologiczną w kraju, Chiny zaczną reagować na COVID-19 środkami ukierunkowanymi na choroby zakaźne klasy B, a nie klasy A, począwszy od 8 stycznia 2023 r., a choroba będzie teraz określana w Chinach jako „nowe zakażenie koronawirusem”, a nie „nowe koronawirusowe zapalenie płuc”.

Loty międzynarodowe

Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin znosi od 8 stycznia niektóre ograniczenia w międzynarodowych lotach pasażerskich, aby stopniowo wznowić normalne usługi lotnicze. Na przykład chińskie i zagraniczne linie lotnicze od niedzieli zaczną obsługiwać loty pasażerskie zgodnie z dwustronnymi porozumieniami transportowymi, kończąc stosowanie limitów lotów wprowadzonych w marcu 2020 roku.

Władze lotnicze tego kraju nie będą już jednak oznaczać lotów przylatujących z innych krajów jako lotów wysokiego ryzyka epidemiologicznego i zniosą wymóg, że liczba pasażerów nie może przekraczać 75 proc. całkowitej pojemności samolotu.

Chiny stopniowo wznowią przyjmowanie wniosków o międzynarodowe pasażerskie loty czarterowe od chińskich i zagranicznych linii lotniczych, a do lata i jesieni 2023 roku w pełni przywrócą procedury i wymogi, które obowiązywały przed pandemią. System „zamkniętej pętli”, testy PCR i środki kwarantanny dla przybywających załóg samolotów i pracowników lotnisk również zostaną wycofane.


Mimo to linie lotnicze nadal są zobowiązane do regularnej dezynfekcji samolotów, a pasażerowie muszą nosić maski ochronne przez cały czas trwania lotu.

Wejście-Wyjście

Państwowa Administracja Migracyjna Chińskiej Republiki Ludowej powiedziała, że od 8 stycznia dostosuje środki polityki migracyjnej, w tym wznowi przyjmowanie wniosków o paszporty od obywateli Chin, którzy chcą wyjechać za granicę w celach turystycznych lub odwiedzić przyjaciół, a także wydawanie zezwoleń na wjazd i wyjazd z Chin oraz wydawanie przepustek na wjazd i wyjazd z terenów przygranicznych kraju.

Chiny wznowią świadczenie usług w zakresie wiz zwykłych, zezwoleń na pobyt czasowy i zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców, w tym bezwizowych ustaleń dotyczących tranzytu na 24, 72 i 144 godziny oraz wydawania tymczasowych zezwoleń na wjazd.

Wszystko w swoim czasie

Nagła zmiana retoryki władz, a w zasadzie rezygnacja z polityki „zero tolerancji” wobec koronawirusa, którą mieszkańcy Chin musieli znosić przez prawie trzy lata, była tłumaczona przez ekspertów branżowych tym, że pojawiły się warunki wstępne do niezbędnych dostosowań.
Na przykład Li Bin, zastępca szefa chińskiego Państwowego Komitetu Zdrowia, powiedział, że odpowiednie dostosowanie środków anty-Covid było rzeczowe i proaktywne. Powiedział, że złagodzenie środków przeciwepidemicznych nie oznacza, że władze pozostawią wirusa bez opieki lub całkowicie zrezygnują ze środków zapobiegawczych i kontrolnych.

Zaznaczył, że Chiny ściśle monitorują mutacje wirusów, przyspieszają szczepienia ludności, zwiększają dostawy leków, wzmacniają tworzenie systemu opieki medycznej oraz systemu zapobiegania i kontroli epidemii, a także poprawiają zdolności reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Ze swojej strony Liang Wannian, szef grupy ekspertów ds. reakcji na COVID-19 w ramach Państwowego Komitetu Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej, zwrócił uwagę, że dostosowanie środków przeciwwirusowych było właściwe, uzasadnione naukowo i prawnie, zgodne z krajowymi realiami w zakresie zapobiegania i kontroli epidemii oraz oznaczało przeniesienie punktu ciężkości z zapobiegania zakażeniom na leczenie.

W ciągu ostatnich trzech lat, powiedział, Chiny wprowadziły odpowiedź na COVID-19 w oparciu o czynniki takie jak patogenność wirusa, poziom odporności chińskiej populacji i zdolność krajowego systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z chorobą. Dodał, że cel reagowania na COVID-19 w Chinach pozostanie niezmienny – kontrola rozprzestrzeniania się zakażenia, maksymalna ochrona życia i zdrowia ludzkiego oraz skuteczna koordynacja kontroli epidemii z rozwojem społecznym i gospodarczym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version