W całej Europie w magazynach leży aż 430 mln dawek „szczepionek”cudownego eliksiru” nieszczęścia wielu ludzi na świecie na koronawirusa. Większość z nich najpewniej pójdzie do utylizacji. Zmarnowano gigantyczne publiczne pieniądze.

W trakcie ogłoszonej „pandemii” wirusa celebryty państwa europejskie – w tym Polska – na potęgę przepłacały za „cudowne preparaty” zwane szczepionkami covidowymi w fazie badań klinicznych, których zakończenia przewidziane jest na koniec 2023 roku. Nie udało się wytworzyć odpowiedniego „społecznego zapotrzebowania” na przyjęcie preparatu, więc teraz miliony dawek zalegają w magazynach.

Co więcej, kraje zamawiają kolejne dawki niechcianego eliksiru nieszczęścia. Te nowe są podobno skuteczniejsze na inne warianty „covida”.

POLECAMY: Dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska przed Sądem potwierdza, że „szczepienie COVID” to eksperyment medyczny [VIDEO]

W Polsce nawet 90 milionów dawek „cudownego eliksiru” zalega w magazynach

Jak wynika z analizy „Dziennika Gazety Prawnej”, w Polsce może zostać niewykorzystanych nawet 90 mln dawek „szczepionki” przeciwko covidowi. Końcowa liczba zależy od negocjacji z koncernami. Kontrakty są dawno podpisane, teraz kwestia, czy ktoś będzie chciał z nich zrezygnować. Moderna podobno skłania się ku temu, ale Pfizer niekoniecznie.

POLECAMY: Trzecia iniekcja mRNA powoduje trwałe uszkodzenia zamiast podstawowego uodpornienia

„Udało się ustalić z Moderną, czyli z jednym z dostawców „szczepionek”, możliwość odstąpienia od umowy. Firma uwzględniła argumenty związane z zaangażowaniem, również finansowym, w pomoc uchodźcom ukraińskim. Nadal jednak trwają dyskusje z głównym dostawcą szczepionek, czyli Pfizer/BioNTech” – donosi „DGP”.

POLECAMY: Prokuratura europejska rozpoczyna śledztwo ws. zakupu przez UE szczepionek przeciw Covid-19

Według źródeł gazety, Polska chce „przede wszystkim umorzenia lub wieloletniego przesunięcia dostaw, lub zamiany na inne preparaty”. A na przykład Słowacja „zwiększenia elastyczności umów na dostawy szczepionek” oraz chce wprowadzić ograniczenia liczby zamawianych dawek.

Jak zauważa „DGP”, w słowackich magazynach jest ponad 5 mln dawek – z czego 2 mln dostosowanych do wariantu Omikron. Ale liczba „szczepionek” znacznie przekracza aktualne potrzeby i zainteresowanie szczepionkami.

W Polsce oficjalnie zutylizowano już 780 tys. dawek „cudownego eliksiru”. W magazynach aktualnie zalega 25 mln dawek (byłoby więcej, gdyby nie wstrzymane dostawy, za które być może i tak trzeba będzie zapłacić krocie) i zdecydowana większość z nich nie zostanie wykorzystana. Coś być może uda się odsprzedać (choć chętnych na horyzoncie nie widać), coś „rozdać”, ale reszta pójdzie do utylizacji.

Sytuacja w Europie

Dziennik powołując się na dane Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że „więcej szczepionek, niż otrzymały w ramach wspólnych zakupów na poziomie UE, zużyły tylko trzy państwa: Belgia, Dania i Lichtenstein”.

„Do Kopenhagi wysłano 9,2 mln preparatów warunkowo dopuszczonych do obrotu w fazie badań klinicznych, a władze do programu szczepień przeciw koronawirusowi wykorzystały ponad 15,2 mln dawek. Lichtenstein, który otrzymał ich najmniej, bo zaledwie 67,8 tys. (kraj zamieszkuje ok. 39 tys. osób), ostatecznie zużył 74,4 tys.

W Austrii wykorzystano 41 proc. dostarczonych dawek, Norwegom przypadło z kolei ok. 21,9 mln, ale do zaszczepienia wykorzystali niewiele ponad połowę, bo 12,2 mln preparatów mRNA. Podobnie jest w Szwecji i we Francji. Sztokholm otrzymał ich 43,6 mln, a zużył nieco ponad 23,1 mln. Do Paryża trafiło 237,3 mln, z których wykorzystano 156,8 mln. W nieco lepszej sytuacji są Niemcy: otrzymały niemal 239,4 mln dawek, a wykorzystały aż 193,2 mln.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version