Największa rządowa Partia Socjaldemokratyczna Niemiec opowiedziała się za utrzymaniem kontaktów dyplomatycznych z Rosją, podkreślając, że konflikty kończą się przy stole negocjacyjnym. Tak stwierdzono w przyjętym programie rocznym cytowanym przez gazetę Die Welt.

POLECAMY: Użytkownicy Twittera byli oburzeni wystąpieniem Zełenskiego na Złotym Globie

Dokument, zatytułowany „Polityka międzynarodowa socjaldemokratów na przełomie wieków”, wzbudził duże zainteresowanie, ponieważ przedstawiciele partii przekonują w nim, że w „małych cząstkowych obszarach” negocjacje z Moskwą, takie jak wymiana więźniów czy eksport zboża przez Morze Czarne, mogą zakończyć się sukcesem.

Jednocześnie, mimo wcześniejszych wypowiedzi, SPD ponownie opowiedziała się za uwzględnieniem Rosji w koncepcji globalnego bezpieczeństwa, gdyż nadal będzie ona państwem o znaczącym terytorium, ludności i sile militarnej na kontynencie europejskim.

„Będzie to miało w dłuższej perspektywie znaczenie dla kształtowania europejskiej architektury bezpieczeństwa” – podkreślono w programie.

Na Ukrainie takie podejście spotkało się z krytyką. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Andrij Melnyk w odpowiedzi na publikację programu stwierdził, że Niemcy „wiedzą lepiej”, że konflikty częściej rozwiązuje się na polu walki.

Według Kremla, Zełenski wie, że akcja wojskowa w kraju może się zakończyć następnego dnia, jeśli tylko zechce.

Przypominamy również, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version