Podczas konsultacji narodowych na Węgrzech 97 proc. uczestniczących w nich obywateli sprzeciwiło się antyrosyjskim sankcjom UE – poinformowała rzeczniczka węgierskiego rządu Aleksandra Szentkiraja.

POLECAMY: Na Węgrzech ludzie będą pytani o sankcje, które spowodowały odpływ rosyjskich turystów

„Rząd podsumował wyniki konsultacji krajowych. Wyniki te są jednoznaczne: 97% Węgrów odrzuca sankcje, które powodują poważne szkody. Sankcje, które nie powstrzymały (kryzysu na Ukrainie – red.)… ale spowodowały i powodują bezprecedensowe trudności gospodarcze w Europie” – powiedział Szentkiraja w przekazie wideo zamieszczonym na koncie węgierskiego rządu w mediach społecznościowych.

POLECAMY: W Budapeszcie pojawiły się plakaty z napisem »Brukselskie sankcje nas niszczą«

„Wynik konsultacji zostanie przesłany do węgierskich urzędników i będziemy nalegać, by Bruksela również go usłyszała. Jest to konieczne, ponieważ zamiast zrewidować politykę sankcji, chcą wprowadzić nowe sankcje… Przesłanie konsultacji jest jasne: polityka sankcji Brukseli wymaga rewizji. Potrzebne są nie martwe sankcje, ale pokojowe negocjacje” – powiedziała rzecznik rządu.
Szentkiraja wyraziła również wdzięczność dla blisko 1,4 mln obywateli, którzy wzięli udział w konsultacjach.

Konsultacje krajowe na Węgrzech trwały od 14 października do 15 grudnia, prosząc obywateli o wyrażenie opinii na temat sankcji energetycznych ze strony Rosji oraz sankcji, które spowodowały mniejszą liczbę rosyjskich turystów i wyższe ceny żywności. W przeciwieństwie do referendów, konsultacje krajowe nie mają progu frekwencji.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział pod koniec września, że kraj ten jako pierwszy w Europie rozpoczął krajowe konsultacje, aby poznać opinie obywateli na temat sankcji UE wobec Rosji. Wezwał wszystkich obywateli kraju do wyrażenia swojej opinii w ramach konsultacji narodowych i tym samym „położenia kresu” wzrostowi cen energii spowodowanemu sankcjami „nałożonymi przez Brukselę na kraje UE”. Ceny w Europie spadłyby o połowę w ciągu kilku dni, gdyby UE zmieniła politykę sankcji – powiedział.

Zachód zwiększył presję sankcyjną na Rosję w związku z Ukrainą i nałożył już kolejno dziewięć pakietów sankcji, które obejmują zarówno personalne, jak i sektorowe ekonomiczne środki ograniczające. Niektóre kraje ogłosiły zamrożenie rosyjskich aktywów, a wiele marek wycofało się z tego kraju. Działania te spowodowały problemy dla samych USA i Europy – doprowadziły do wzrostu cen żywności i paliw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version