Separacja nie musi być „wstępem” do rozwodu. Z przepisów wynika szczególny tryb orzekania o zniesieniu separacji na zgodny wniosek małżonków.

Sabina i Maciej są małżeństwem od 20 lat. Nie mają dzieci. Sabina podczas wyjazdu z przyjaciółką poznała mentora Dawida, który przekonał ją do zmiany stylu życia. Sabina zaczęła regularnie chodzić na siłownię i zmieniła nawyki żywieniowe – zrezygnowała ze spożywania mięsa. Zdecydowała się również na zmianę koloru włosów i poddała kilku operacjom plastycznym. Metamorfoza Sabiny nie spodobała się Maciejowi, który poczuł się zaniedbany i niekochany. Maciej wyprowadził się do swojej matki Franciszki. Po kilku miesiącach rozłąki uznał, że dobrym rozwiązaniem byłaby formalna separacja. Żądanie Macieja zostało uwzględnione przez sąd. Postępowanie sądowe było prowadzone sprawnie. Po pewnym czasie Sabina uświadomiła sobie, że źle czuje się bez męża, nie jest w pełni szczęśliwa. Sabina i Maciej zdecydowali się na wspólny wyjazd. Ich relacja na nowo stała się silna. Małżonkowie uznali, że chcą znów razem mieszkać.

POLECAMY: Rozwód a dobro dziecka. Czy można orzec o rozwodzie, gdy małżonkowie mają małe dziecko?

Wybór przepisów dotyczących separacji

Jak wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Jednakże mimo zupełnego rozkładu pożycia orzeczenie separacji nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, albo jeżeli z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Z przepisów wynika również, że jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków. Co ważne, na zgodne żądanie małżonków sąd orzeka o zniesieniu separacji. Z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki.

W wyroku z 21 listopada 2019 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygn. akt III AUa 912/18) zwrócił uwagę, że separacja orzeczona przez sąd może zakończyć się w wyniku rozwiązania małżeństwa przez rozwód, unieważnienia małżeństwa albo zniesienia separacji orzeczeniem sądu. Skutki separacji ustają dopiero z chwilą zniesienia separacji przez sąd. Samo podjęcie wspólnego pożycia przez małżonków pozostających w separacji nie powoduje więc jej ustania i skutki wynikłe z orzeczenia ustanawiającego separację trwają nadal.

Jeśli Sabina i Maciej są zainteresowani zniesieniem separacji, powinni wówczas zainicjować stosowane postępowanie. Zwróćmy uwagę, że w sprawach o separację na zgodny wniosek małżonków, a także w sprawach o zniesienie separacji właściwe rzeczowo są sądy okręgowe. Postępowanie jest prowadzone w trybie nieprocesowym.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version