Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników, która wdraża dyrektywy unijne.

Nowelizacja Kodeksu pracy umożliwia pracodawcy i policji sprawdzenie trzeźwości pracownika na żądanie pracodawcy, jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia dotyczące spożycia alkoholu. Nie jest jasno określone, czy kontrola trzeźwości może być przeprowadzona w miejscu zamieszkania pracownika, ale ale co do zasady nie jest to zabronione.

POLECAMY: Policja zapuka do domu pracownika, aby sprawdzić, czy jest trzeźwy podczas wykonywania pracy zdalnej

Praca zdalna stała się obecnie stałą formą pracy w Kodeksie pracy. Polega ona na wykonywaniu pracy w całości lub w części z miejsca wybranego przez pracownika, w tym z adresu zamieszkania każdorazowo uzgodnionego z pracodawcą. Porozumienie między stronami może być zawarte w momencie zatrudniania lub na wniosek pracownika.

Kiedy wejdzie w życie praca zdalna?

Praca zdalna wejdzie w życie po upływie 2 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy?

Zasady wykonywania pracy zdalnej ustanawia się w porozumieniu między pracodawcą i związkami zawodowymi, lub w regulaminie po konsultacji z przedstawicielami pracowników, w przypadku braku związków zawodowych.

Praca zdalna – dla kogo?

Pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną złożony przez:

  • pracownika–rodzica dziecka m.in. legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • pracownicę w ciąży,
  • pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
  • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kodeks pracy zmieniony 1 grudnia 2022 roku pozwala na wykonywanie pracy zdalnej tylko w niektórych przypadkach. Pracownik może złożyć wniosek o wykonywanie pracy zdalnej i w takim przypadku ma do dyspozycji 24 dni w ciągu roku.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version