Do Kodeksu pracy wprowadzona zostanie możliwość pracy zdalnej. Nowe regulacje zostały uchwalone w piątek przez parlament. Jeśli nowela zostanie podpisana przez prezydenta, zyskają nowe narzędzia kontroli pracownika.
POLECAMY: Kodeks pracy po nowemu. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców w prawie pracy?
Praca zdalna i hybrydowa wchodzi do kodeksu pracy. Każdorazowo będzie ustalana z pracodawcą, który będzie miał obowiązek w regulaminie lub w porozumieniu z pracownikiem ustalać zasady jej wykonywania.
W niektórych przypadkach nie będzie on mógł odmówić. Dotyczy to rodzicom, w tym rodzicom dziecka niepełnosprawnego i pracownikowi, który opiekuje się osobą niepełnosprawną oraz kobietom w ciąży. W tym przypadku pracodawca będzie mógł odmówić tylko, gdy charakter pracy nie pozwala na pracę zdalną.
Jedną z ciekawszych zmian jest możliwość kontroli trzeźwości pracowników. Pracodawca może sam przeprowadzić kontrolę tylko, jeżeli praca zatrudnionych stwarza zagrożenie zdrowia lub życia innych osób lub mienia.
W innym przypadku np. jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik może być pod wpływem alkoholu ma możliwość wezwania policji, aby sprawdziła poziom trzeźwości pracownika. Czy taki kontrole można przeprowadzi w domu pracownika? – Gdyby (…) pracownicy wykonujący pracę zdalną spełnili przesłanki zawarte w projektowanych przepisach, mogą zostać objęci odpowiednią kontrolą, bo to pracodawca będzie ustalał grupę lub grupy pracowników objętych kontrolą i sposób jej przeprowadzenia – wskazała minister Marlena Maląg.