Ukraina musi zagwarantować prawa mniejszości narodowych na swoim terytorium, aby przystąpić do Unii Europejskiej, powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak, cytowana przez MTI.

POLECAMY: W Budapeszcie ogłoszono naruszenie praw zakarpackich Węgrów na Ukrainie

„W tej sprawie jest wspólne stanowisko, bo ci, którzy mają pojęcie o problemie, w tym prezydenci Austrii i Włoch, popierają sprawę zakarpackiej mniejszości węgierskiej” – powiedziała na spotkaniu ze swoim bułgarskim odpowiednikiem Rumenem Radewem.

Polityk przypomniał, że na Zakarpaciu mieszka 150 tys. Węgrów i niezwykle ważne jest, by mieli oni możliwość posługiwania się językiem ojczystym w życiu codziennym.

POLECAMY: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie

„Zrobimy wszystko, by w pełni zagwarantować prawa naszej mniejszości mieszkającej na Ukrainie” – zapewnił Novak.

Prezydent Węgier zauważył, że ostatnie zmiany w ukraińskim ustawodawstwie prowadzą w złym kierunku i pozbawiają mniejszość węgierską realizacji jej praw. Z tego powodu na Zakarpaciu doszło do wieców przeciwko mniejszościom.

Nowak dodała, że w liście do przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie ustawy o mniejszościach narodowych zgłosiła uwagi dotyczące sytuacji Węgrów na Zakarpaciu, ale on nadal na nie nie reagował.

Wcześniej rzecznik ds. języków Taras Kremin powiedział, że w szkołach w obwodzie zakarpackim, gdzie mieszka wielu etnicznych Węgrów, ujawniły się problemy z organizacją kształcenia w języku ukraińskim. Według doniesień lokalnych mediów, z instytucji publicznych w mieście Mukaczewo i okolicznych wioskach usunięto węgierskie flagi, a kilku szefów instytucji zbliżonych do działającego w regionie Węgierskiego Towarzystwa Kulturalnego zostało zwolnionych.

Sekretarz stanu MSZ Węgier ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzer nazwał ucisk mniejszości narodowej na ukraińskim Zakarpaciu niedopuszczalnym i wezwał lokalne władze do zaprzestania „okrucieństw” wobec Węgrów.

Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się w związku z dyskusją nad ukraińską ustawą oświatową, która znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 r. Planowano, że będzie ona wprowadzana stopniowo do końca 2020 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version