Rosja nie jest głównym partnerem handlowym Węgier, ale jej gospodarka jest jedną z najbardziej definiujących na świecie, a Rosja utrzymuje bliskie więzi z krajami spoza świata zachodniego – powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak.

POLECAMY: Na Węgrzech w 2022 roku otwarto ponad 70 firm związanych z Rosją – donoszą media

„Rosja była, jest i będzie, po wojnie nie zniknie ani nie upadnie całkowicie. Rosyjska gospodarka jest jedną z najbardziej definiujących, utrzymuje bliskie więzi z krajami spoza świata zachodniego. W dłuższej perspektywie musimy wziąć to pod uwagę” – powiedział Novak w rozmowie z Portfolio.

POLECAMY: Dostarczanie broni na Ukrainę nie pomoże w zakończeniu konfliktu twierdzą prezydenci Węgier i Bułgarii

Prezydent zaznaczył, że „dotychczas Rosja nie była najważniejszym partnerem” dla Węgier i „nie będzie nim w przyszłości”, Budapeszt pracuje nad „zmniejszeniem zależności od energii z Rosji” i rozgląda się po świecie w poszukiwaniu „nowych możliwości biznesowych” poprzez przyciąganie zagranicznych inwestorów.

Według Kataliny Novak, Węgry oczekują „powrotu do pragmatycznej współpracy zarówno z USA, jak i z Chinami”.

„Zachód i Wschód nie mogą zejść do konfrontacji. Musimy uniknąć dalszej eskalacji, rozmieszczenia broni jądrowej, wybuchu wyniszczającej trzeciej wojny światowej. I musimy też myśleć o tym, jak w dłuższej perspektywie będą się kształtować nasze relacje z Ukrainą i Rosją” – powiedział węgierski prezydent.

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział wcześniej, że Budapeszt nie popiera idei nowej zimnej wojny i „żelaznej kurtyny” między Wschodem a Zachodem i uważa, że w obecnej sytuacji geopolitycznej Europa powinna rozwijać współpracę z Azją, aby uniknąć załamania gospodarczego.

Węgierskie MSZ powiedziało, że Węgry pracują nad dywersyfikacją dostaw gazu do kraju, ale w krótkim czasie nie będą w stanie zastąpić rosyjskiej energii. Oprócz zwiększenia importu azerskiego gazu, Węgry są zainteresowane zwiększeniem dostaw LNG do tego kraju poprzez terminal w chorwackim Krk oraz zagospodarowaniem złoża gazu w Rumunii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version