Ukraińskie biblioteki zniszczyły w 2022 roku ponad 20 milionów rosyjskojęzycznych książek w ramach programu „derusyfikacji” – podała we wtorek propagandowa ukraińska telewizja 5.ua.

„Ponad 20 milionów książek w ciągu roku odpisały ukraińskie biblioteki w ramach derusyfikacji. Za „rosyjskim statkiem” z półek zniknęły dzieła autorów popierających rosyjską agresję. Jak również książki drukowane przez subsankcjonowane wydawnictwa i wzywające do nienawiści międzyetnicznej i religijnej” – czytamy w nagraniu opublikowanym na stronie internetowej kanału telewizyjnego.

POLECAMY: W hotelu Royal Seginus Ukraińcy piłkarze wszczęli bójkę

Według Julii Bardukowej, dyrektorki miejskiej biblioteki publicznej w Dniepropietrowsku, cała literatura wydana w Rosji podlega rewizji, takie zalecenia wydało ukraińskie Ministerstwo Kultury. Zauważyła, że literatura rosyjskojęzyczna jest najpierw wycofywana ze zbiórek publicznych, a następnie spisywana i wyrzucana jak makulatura. W bibliotekach naukowych sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo w zbiorach po prostu nie ma ukraińskojęzycznych odpowiedników – dodała.

W Kijowie służba prasowa rady miejskiej podała w lipcu 2022 roku, że opracowano projekt uchwały o zakazie publicznego korzystania z jakiegokolwiek rosyjskojęzycznego produktu kulturalnego w stolicy Ukrainy, w tym książek, sztuk teatralnych i koncertów. Rzecznik ds. języka ukraińskiego Taras Kremin powiedział, że studenci powinni powstrzymać się od używania języka rosyjskiego w murach szkół wyższych.

Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version