– Projekt dotyczący tzw. czternastych emerytur jest gotowy i niebawem trafi do Rady Ministrów – poinformowała w czwartek w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W 2023 r. rząd planuje wypłatę tzw. 13 i 14. emerytur.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy dotyczącej wypłaty 14. emerytur jest już gotowy i wkrótce trafi na Radę Ministrów.
Według wiceministra Stanisława Szweda, zasady wypłaty będą podobne do ubiegłego roku, a świadczenia mają być wypłacone na przełomie sierpnia i września. Minister Marlena Maląg zwróciła uwagę na to, że seniorzy otrzymają również wsparcie w postaci waloryzacji od 1 marca, trzynastej emerytury od kwietnia oraz minimalnej emerytury w wysokości 1588 zł.
Według Maląg, suma ta wyniesie ponad 70 mld zł i nie zostanie zmniejszona przez inflację.
Czternast e emerytury zagwarantowane ustawą
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 14. emerytura w Polsce będzie kontynuowana w roku 2023 dzięki nowej ustawie. W 2022 roku ponad 9 milionów osób otrzymało tę emeryturę, a koszt wypłat wyniósł 11,4 mld złotych. Szef rządu potwierdził, że nowa ustawa zostanie przekazana do prac rządowych i Sejmu w pierwszym kwartale 2023 roku. Polityk podkreślił również, że gwarantowanie 14. emerytury pokazuje wiarygodność partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości.
- emerytura to dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów w Polsce, które zostało wprowadzone w 2021 roku. W 2022 roku wypłata tych świadczeń pomogła około 9 milionom osób, a rząd chce zrobić to samo w roku 2023.
W przeszłości politycy rządzący Polską, w tym Jarosław Kaczyński, lider Prawa i Sprawiedliwości, obiecywali wypłacenie 14. emerytury na stałe, co ostatecznie zostało zrealizowane w roku 2021. Dalsze kontynuowanie programu 14. emerytury ma na celu wsparcie polskich seniorów, zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji i kosztów utrzymania.