7 lutego 2023 r. prezydent podpisał ustawę z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. W ten sposób zakończył się kilkuletni proces legislacyjny, którego rezultatem jest utworzenie nowej formy prawnej, stanowiącej alternatywną metodę gromadzenia i zarządzania majątkiem rodzinnym.

Charakter prawny fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna ma osobowość prawną, którą uzyskuje z chwilą wpisu do rejestru fundacji rodzinnej prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Jest tworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz. Szczegółowy cel fundacji rodzinnej określa fundator w statucie fundacji rodzinnej.

Fundatorem może być tylko osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Fundator wnosi do fundacji rodzinnej mienie o wartości nie niższej niż 100 tys. zł.

Natomiast beneficjentem fundacji rodzinnej może być osoba fizyczna lub organizacja pozarządowa określona w statucie. Beneficjent jest uprawniony do otrzymania świadczenia od fundacji rodzinnej, a także mienia w związku z jej rozwiązaniem.

Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą, jednak tylko w ograniczonym zakresie, przede wszystkim w celu zachowania mienia i uzyskania z niego przychodów.

Organy fundacji rodzinnej

Organami fundacji rodzinnej są zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów. Zarząd jest organem prowadzącym sprawy fundacji rodzinnej oraz reprezentującym ją.

Zgromadzenie beneficjentów tworzą beneficjenci, którym w statucie przyznano uprawnienie do uczestnictwa w nim. Pełni ono rolę zbliżoną do zgromadzenia wspólnika lub walnego zgromadzenia w spółkach kapitałowych.

Ponadto w fundacji rodzinnej może zostać ustanowiona rada nadzorcza, która jednak jest organem fakultatywnym.

Korzyści z utworzenia fundacji rodzinnej

W celu zwiększenia atrakcyjności fundacji rodzinnej przyznano ustawodawca zdecydował się na przyznanie jej szeregu korzyści podatkowych. Przede wszystkim jest ona zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. Podatek zapłaci dopiero z chwilą dokonania świadczenia lub przekazania majątku na rzecz beneficjenta.

Z kolei beneficjent z tytułu otrzymanego przysporzenia zapłaci podatek według stawki 15 proc., a jeżeli jest fundatorem lub osobą blisko z nim spokrewnioną – będzie nawet zwolniony z podatku.

Fundacja rodzinna pozwala na sprawne i efektywne podatkowo przeprowadzenie sukcesji. Jest ona także bezpieczną formą gromadzenia majątku i zarządzania nim, jako swego rodzaju „holding” rodzinny. Może ona więc być atrakcyjna dla firm rodzinnych prowadzonych dotychczas w innej formie prawnej.

W celu niezwłocznego uzyskania pomocy prawnej w zakresie dotyczącym powyższego zagadnienia zachęcamy do kontaktu z Kancelarią również za pośrednictwem formularza ”porady  prawne online”.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version