Przygotowywana jest rewolucja w prawie spadkowym, która może pozbawić niektórych osób możliwości dziedziczenia. Sejm pracuje nad projektem ustawy, a jednym z celów jest przyspieszenie procesów sądowych dotyczących spadku. Główną zmianą będzie wyłączenie z dziedziczenia dalszych krewnych, takich jak cioteczne lub stryjeczne wnuki oraz kolejne pokolenia. Szczegółowe informacje na temat tego, kto zostanie pozbawiony prawa do spadku, zostaną ujawnione wkrótce.
Zmiany w prawie spadkowym
W kontekście rewolucji w prawie spadkowym, celem zmian jest przede wszystkim ochrona sytuacji spadkobierców, szczególnie tych, którzy są niepełnoletni lub całkowicie ubezwłasnowolnieni. Planowane zmiany mają na celu ułatwienie dla nich lub ich opiekunom składania oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Kto nie będzie mógł już dziedziczyć?
Po wprowadzeniu zmian w prawie spadkowym, dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia, nie będą już mogli dziedziczyć. Celem rewolucji w prawie spadkowym jest skrócenie czasu trwania postępowań sądowych oraz ograniczenie potrzeby szukania i wzywania na rozprawę dalszych krewnych. Wprowadzenie tych zmian ma również na celu uprościć procedury związane z dziedziczeniem i zwiększyć ochronę interesów spadkobierców.
Krąg spadkobierców ustawowych obecnie jest bardzo szeroki. Obejmował osoby połączone więzami:
- pokrewieństwa – zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, dziadkowie i ich zstępni,
- prawnymi – małżonkowie, dzieci adoptowane i rodzice adoptujący,
- powinowactwa – pasierbowie.
Co oznacza dziedziczenie?
Według polskiego prawa dziedziczenie polega na przejściu praw i obowiązków po zmarłej osobie na jej spadkobierców. W momencie otwarcia spadku (czyli w momencie śmierci spadkodawcy) następuje automatyczne przejście majątku, jak również zobowiązań na osoby wskazane w ustawie o spadkach jako spadkobiercy.
Spadkobiercami są zazwyczaj osoby wskazane w ustawie, takie jak małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo, ale też mogą nimi być osoby, którym spadkodawca przekazał majątek w testamencie. W przypadku braku testamentu lub spadkodawcy nie pozostawił po sobie potomstwa, spadkobiercami są zwykle osoby z najbliższej rodziny, takie jak rodzice, rodzeństwo, a w przypadku ich braku – dalsi krewni.
Dziedziczenie w polskim prawie regulowane jest przede wszystkim przez ustawę o spadkach. Proces dziedziczenia wiąże się z wieloma formalnościami i może prowadzić do konfliktów, dlatego ważne jest, aby pozostawić po sobie jasno sformułowane testamenty lub umowy dziedziczenia, które precyzują, kto ma dziedziczyć i w jakiej formie.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.