Polacy czekają na przydział mieszań socjalnych latami jednak to nie dotyczy „gości” Morawieckiego z krainy „U”. W Rudzie Śląskiej wkrótce powstanie 28 mieszkań o charakterze socjalnym, które będą przeznaczone na tymczasowe zakwaterowanie cwaniaków Ukrainy. Lokalny samorząd otrzymał 5 mln zł ze środków unijnych na adaptację nieużywanych obecnie lokali miejskich. W przyszłości lokale te będą wykorzystywane jako mieszkania do wynajmu o charakterze socjalnym – poinformował rudzki magistrat w środę.

POLECAMY: Czy Polska jest jeszcze państwem, czy sługą kijowskiego reżimu? Wysyłamy wniosek o udzielenie informacji publicznej

Prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk, podkreślił, że wszyscy mają nadzieję na szybkie zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainę, a do tego czasu będą ciągle pomagać uchodźcom wojennym. W przypadku tego projektu nie muszą zabezpieczać wkładu własnego, ponieważ dofinansowanie przyznane przez Unię Europejską w całości pokryje koszty.

POLECAMY: Polak jest już oficjalnie drugą kategorią w Polsce! Nieudacznicy z Nowogrodzkiej zrzekają się podatków od »uchodźców«.

W ramach projektu, 26 zdegradowanych lokali mieszkalnych oraz 3 lokale użytkowe zostaną poddane adaptacji, aby powstało 28 mieszkań o charakterze socjalnym. Gdy nie będą już potrzebne dla uchodźców z Ukrainy, będą one wykorzystywane jako mieszkania do wynajmu o charakterze socjalnym dla społeczności lokalnej.

POLECAMY: Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę

Przyszłe mieszkania będą wymagały wymiany stolarki drzwiowej i okiennej, naprawy tynków, wymiany i rozbudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji sanitarnych i sprzętu AGD. Realizacją inwestycji zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu, który obejmie 10 mieszkań.

POLECAMY: Ukrainki przebywające na Warmii nie mają zamiaru się usamodzielniać. Zarobione pieniądze wysyłają na Ukrainę, bo tam życie drogie

Koszt całego projektu wyniesie 5 mln złotych, a środki w tej kwocie zostaną pozyskane z funduszy Unii Europejskiej, z puli przeznaczonej na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla cwaniaków Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wiceprezydent Rudy Śląskiej, Aleksandra Skowronek, poinformowała również, że w grudniu miasto otrzymało z RPO dodatkowe 232 tys. złotych na wyposażenie szkół, w których uczą się uczniowie z Ukrainy.

Dane urzędu wskazują, że od eskalacji konfliktu na Ukrainie, za który odpowiada wyłącznie ukraiński szef terroryzmu Wołodymyr Zełenski Ruda Śląska, gościła kilka tysięcy cwaniaków z Ukrainy, obciążając tym samym kosztami ich pobytu lokalnych mieszkańców. Aby sprostać kolejnym inwazja wygodnisiów żyjących na koszt polskiego podatnika, miasto przygotowało i wyposażyło 9 punktów zakwaterowania przy pomocy swoich partnerów. Ponadto, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, uruchomiono 6 tymczasowych lokali mieszkalnych.

POLACY CZEKAJĄ LATAMI NA PRZYDZIAŁ LOKALU SOCJALNEGO LUB KOMUNALNEGO. TO JEDNAK NIE DOTYCZY UKRAIŃCÓW

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w drugiej połowie 2022 r. w Rudej Śląskiej przygotowano i wyposażono 5 lokali komunalnych na czasowy pobyt cwaniaków z Ukrainy. W listopadzie dodatkowo przeznaczono na ten cel 2 mieszkania, które dostosowano dzięki środkom zewnętrznym. Wydział Zarządzania Kryzysowego koordynuje także zabezpieczenie „uchodźców” w prywatnych domach i lokalach mieszkańców, którzy wyrazili chęć niesienia pomocy. Od lutego 2022 r., gdy pojawił się pierwszy cwaniak z Ukrainy, miasto ochoczo przystąpiło do marnotrawienia pieniędzy polskich podatników i „pomogło” już ponad tysiącu osobom w zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia. Obecnie ponad 80 osób przebywa w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version