Część rozległej sieci kanałów Wenecji wyschła po niezwykle niskich przypływach i suszy. Pływające miasto jest zbudowane pośrodku Laguny Weneckiej na czele Morza Adriatyckiego w północnych Włoszech. Wyschnięte mniejsze kanały oznaczają, że niektóre gondole i taksówki wodne stoją na mieliźnie.

Wenecja jest zwykle narażona na powodzie, ale połączenie czynników, w tym brak deszczu, system wysokiego ciśnienia, pełnia księżyca i prądy wodne, według Reutera doprowadziło do wyschnięcia kanałów.

Włoskie rzeki i jeziora cierpią z powodu poważnego braku wody, poinformowała w poniedziałek grupa środowiskowa Legambiente, skupiając uwagę na północy kraju.

Po, najdłuższa rzeka we Włoszech, która biegnie od Alp na północnym zachodzie do Adriatyku, ma o 61% mniej wody niż normalnie o tej porze roku, dodał w oświadczeniu. –Reuters 

Na Twitterze opublikowano kilka zdjęć i filmów, na których widać wyschnięte kanały.  

Reuters zauważył, że niektórych kanałów miasta nie da się przepłynąć gondolami i taksówkami wodnymi.  

W mniejszych kanałach jest tylko błoto. W większych kanałach poziom wody jest płytki. Północne Włochy desperacko potrzebują wody po zeszłorocznej  najgorszej suszy od 70 lat :

„Mamy do czynienia z deficytem wody, który narastał od zimy 2020-2021” – cytuje dziennik Corriere della Sera ekspert ds. klimatu Massimiliano Pasqui z włoskiego instytutu badań naukowych CNR.

„Musimy odzyskać 500 milimetrów w regionach północno-zachodnich: potrzebujemy 50 dni deszczu” – dodał Pasqui.

Co zaskakujące, Reuters nie wskazał globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka w przypadku problemów z wodą w Wenecji. Zamiast tego powiedzieli:

Antycyklon dominuje w pogodzie w Europie Zachodniej od 15 dni, przynosząc łagodne temperatury, zwykle obserwowane późną wiosną. Najnowsze prognozy pogody sygnalizują jednak nadejście bardzo potrzebnych opadów i śniegu w Alpach w nadchodzących dniach.

Wenecja mogłaby wykorzystać trochę wody z topniejącego lodu arktycznego, przed którym wielokrotnie ostrzegała Greta Thunberg i jej gang alarmistów klimatycznych.  

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version