W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie ma miejsce skandal, który jest obecnie badany przez Prokuraturę Rejonową w Pleszewie. Doniesienia dotyczą jednego z nauczycieli, który jest podejrzewany o popełnienie przestępstwa innej czynności seksualnej na szkodę małoletnich powyżej 15 roku życia. Postępowanie jest na wstępnym etapie, a prokuratura zajmuje się weryfikacją zgłoszenia.

POLECAMY: Kamery w toaletach poznańskiego liceum. Dyrekcja nieudolnie próbuje wyjaśnić działanie niezgodne z prawem

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie bada doniesienia o możliwym przestępstwie popełnionym przez jednego z nauczycieli w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Zarzuty dotyczą podejrzenia popełnienia przestępstw innej czynności seksualnej na szkodę małoletnich powyżej 15 roku życia. Postępowanie jest na wstępnym etapie i prokuratura weryfikuje zgłoszenie.

Wykonywane są czynności przed sądem. Obowiązująca w Polsce procedura karna zakłada, że każdorazowo czynność przesłuchania osób, które mogłyby być pokrzywdzone przestępstwem seksualnym, odbywa się przed sądem, co ma uniknąć wtórnej wiktymalizacji, czyli przesłuchiwania zarówno przez prokuratora, jak i sąd – wyjaśnia prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Prokuratura wskazuje, że na obecnym wstępnym etapie postępowania nie są jeszcze formułowane żadne okoliczności ani zarzuty, które mogłyby wskazywać na popełnienie przestępstwa. Ostateczna kwalifikacja czynów zależeć będzie od zebranego materiału dowodowego. Proces ustalania, jakie zachowania miały miejsce oraz ich karnoprawnej oceny, jest kluczowy dla dalszego postępowania w tej sprawie. Według rzecznika prokuratury, dopiero na etapie, kiedy materiał postępowania będzie bardziej kompletny, będzie możliwe sformułowanie wniosków w ujęciu karnoprawnym.

Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie potwierdziła, że otrzymała zawiadomienie w tej sprawie.

Rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, asp. szt. Monika Kołaska na pytania dziennikarzy temat szybko uciekała. W swojej wypowiedzi potwierdza, że sprawę prowadzi prokurator, a policja jest zaangażowana jedynie w zbieranie materiałów związanych z tą sprawą.

Jak sprawę komentuje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie?

Dyrektora szkoły w Marszewie, Grażyna Borkowska, w wydanym oświadczeniu potwierdza, że informacja o nieodpowiednim zachowaniu nauczyciela została niezwłocznie przekazana do Prokuratury Rejonowej w Pleszewie. Ze względu na toczące się postępowanie w tej sprawie oraz dobro uczniów, szkoła odmawia udzielania informacji na postawione pytania.

Z kolei w związku ze złożonym zawiadomieniem, dziennik „Głos Wielkopolski” poinformowała, że w sprawie tej został wysłany e-mail z zapytaniem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które jest organem prowadzącym Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie, z prośbą o komentarz. W dniu publikacji materiału dziennik jednak nie otrzymał jeszcze odpowiedzi na swoje zapytanie skierowane do organu założycielskiego.

Co na to mówi polskie prawo?

W polskim prawie, przestępstwo innej czynności seksualnej na szkodę małoletnich powyżej 15 roku życia jest zdefiniowane w Kodeksie karnym, w artykule 200 §1.

Według tej ustawy, osoba dorosła (czyli powyżej 18 roku życia) popełnia przestępstwo, jeśli dopuści się innej czynności seksualnej wobec osoby małoletniej, która ukończyła 15 lat, ale nie ukończyła 18 lat, a tym samym nie ma jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych.

Istotnym elementem tego przestępstwa jest brak zgody ze strony ofiary. Oznacza to, że osoba dorosła, która dopuszcza się innej czynności seksualnej na szkodę małoletniego powyżej 15 roku życia, może być pociągnięta do odpowiedzialności karno- -prawnej, nawet jeśli ofiara nie wyraziła zgody na tę czynność.

Kara za to przestępstwo wynosi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku, gdy sprawca popełnił przestępstwo wobec osoby małoletniej będącej w stosunku zależności, np. nauczyciela wobec ucznia, kara może zostać zwiększona do 12 lat pozbawienia wolności.

Warto również zaznaczyć, że w polskim prawie istnieją również inne przepisy, które chronią dzieci i młodzież przed wykorzystywaniem seksualnym, w tym np. przepisy dotyczące gwałtu, wykorzystywania seksualnego, czy korupcji małoletnich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version