Województwo śląskie może zmienić swoją nazwę w najbliższym czasie, ponieważ obecna nazwa jest niepoprawna – znaczna część obszaru województwa to ziemie historycznej Małopolski. Obecny podział administracyjny Polski jest błędem wobec historycznych regionów i ich autochtonicznych mieszkańców.
W wyniku podziału administracyjnego Polski, miasto Łomża leżące na Mazowszu, zostało przyłączone do województwa podlaskiego. Podobnie Małopolska Radom została przyłączona do województwa mazowieckiego, a ostatnio pojawiają się pomysły, aby miasto to stało się stolicą Mazowsza, jeśli Warszawa zostanie wyłączona z tego województwa. W ramach podziału odcięto także część Pomorza Gdańskiego i przyłączono ją do Kujaw, oraz wycięto spory kawałek Dolnego Śląska, który przydzielono do województwa lubuskiego – choć stolica regionu, czyli Lubusz, znajduje się w Niemczech.
POLECAMY: Sieć Kaufland wprowadza dwujęzyczne nazwy produktów
Górny Śląsk i Małopolska zostały najbardziej poszkodowane w wyniku podziału administracyjnego Polski. Po pierwsze, z ziem historycznie śląskich stworzono sztuczne województwo opolskie. Po drugie, obecnie większą część województwa śląskiego stanowią tereny historycznej Małopolski, co jest błędem.
Sytuacja na terenie Małopolski i Górnego Śląska jest skomplikowana z powodu błędów w podziale administracyjnym Polski. Z jednej strony, mieszkańcy Małopolski zostali pozbawieni swojej tożsamości, gdy przez ponad 20 lat przekonywano ich, że należą do Śląska (nawet przez dziennikarzy i polityków). Z drugiej strony, mieszkańcy Śląska nie mają możliwości wypowiadania się na temat swoich spraw i tożsamości, ponieważ ich wypowiedzi są ciągle porównywane do tych z Częstochowy lub Sosnowca.
Na terenie Małopolski i Górnego Śląska sytuacja jest również skomplikowana z powodu błędów w podziale administracyjnym Polski. Z jednej strony, mieszkańcy Małopolski zostali pozbawieni swojej tożsamości, gdy przez ponad 20 lat przekonywano ich, że należą do Śląska (nawet przez dziennikarzy i polityków). Z drugiej strony, mieszkańcy Śląska nie mają możliwości wypowiadania się na temat swoich spraw i tożsamości, ponieważ ich wypowiedzi są ciągle porównywane do tych z Częstochowy lub Sosnowca.
Jakub Mierzejewski, działacz Nowej Nadziei i Konfederacji z okręgu częstochowskiego, informuje, że wkrótce województwo śląskie może zmienić nazwę na śląsko-małopolskie. Chociaż ta zmiana jest kosmetyczna i Polska potrzebuje bardziej zasadniczej reformy podziału administracyjnego, jest to krok w dobrym kierunku. Takie rozwiązanie mogłoby uwzględnić zarówno historię, jak i tożsamość mieszkańców obu regionów.
„W pierwszej połowie 2023 roku do Sejmiku Województwa Śląskiego trafi petycja o zmianę barw i herbu województwa tak, by odzwierciedlał poszanowanie dla tradycji, historii, geografii i tożsamości kulturowej wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. To może być przełom” – pisze działacz Nowej Nadziei i Konfederacji.
„W miejsce obecnego herbu, składającego się z górnośląskiego złotego orła na błękitnym tle miałby pojawić się nowy, składający się z tarczy podzielonej w słup: po prawej złoty pół orzeł górnośląski na błękitnym tle, po lewej srebrny pół orzeł małopolski na czerwonym tle” – dodaje dalej Mierzejewski.