Podpisanie przez Premiera zarządzeń przedłużających do 31 maja 2023 r. obowiązywanie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO, jest ważnym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz w przypadku zagrożenia atakami terrorystycznymi. To przede wszystkim sygnał dla służb, aby były gotowe do działania i zachowały szczególną czujność wobec ewentualnych zagrożeń.

Chodzi o 3. stopień CHARLIE-CRP, 2. stopień BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopień BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Premier przedłużył stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają obowiązywanie stopni alarmowych do 31 maja 2023 r. :

  • trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 18 z 24 lutego 2023 roku;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 19 z 24 lutego 2023;
  • drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – zarządzenie nr 20 z 24 lutego 2023 roku.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jest organem państwowym, który zajmuje się koordynacją działań związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni. W ramach swojej działalności, Centrum opracowuje także różne procedury, mające na celu minimalizowanie ryzyka wystąpienia zagrożeń w tej dziedzinie.

Jedną z takich procedur są stopnie alarmowe CRP (Cyber Resilience Platform), które zostały określone w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Te stopnie alarmowe mają na celu informowanie służb i administracji publicznej o poziomie zagrożenia związanego z atakami terrorystycznymi w cyberprzestrzeni.

Trzeci stopień alarmowy, czyli CHARLIE-CRP, wprowadza się w momencie, gdy wystąpiło już zdarzenie potwierdzające prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni lub uzyskano wiarygodne informacje o planowanym takim zdarzeniu. W takiej sytuacji służby i administracja publiczna muszą działać w sposób szczególnie zdecydowany i skoordynowany, aby minimalizować skutki ataku i zapobiec dalszym incydentom.

Drugim stopniem alarmowym jest BRAVO-CRP, który obowiązuje w momencie, gdy istnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. W takiej sytuacji służby otrzymują informacje o potencjalnym zagrożeniu, a administracja publiczna musi zachować szczególną czujność i podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby minimalizować ryzyko wystąpienia ataku.

W przypadku obu tych stopni alarmowych, służby i administracja publiczna muszą działać zdecydowanie i szybko, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni. Wymaga to współpracy między różnymi agencjami i służbami oraz przygotowania odpowiednich planów reagowania na takie sytuacje.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version