Europejscy prawnicy zaskarżyli do Trybunału Sprawiedliwości UE zakaz świadczenia usług prawnych dla podmiotów prawnych z Rosji, który został nałożony w ramach innego pakietu sankcji jeszcze w 2022 roku – wynika z dokumentu opublikowanego w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Pozew przeciwko Radzie UE złożyła francuska organizacja adwokacka ACE-Avocats. Wskazuje ono, że taka decyzja Rady UE jest sprzeczna z Kartą praw podstawowych UE, a także z kilkoma decyzjami Trybunału Sprawiedliwości UE, które potwierdzają, że prawnicy powinni mieć możliwość wykonywania swojej pracy bez przeszkód.
POLECAMY: Media: Setki Ukraińców na skraju przetrwania w Szwecji
6 października ubiegłego roku Rada Unii Europejskiej zakazała świadczenia usług prawnych na rzecz rządu rosyjskiego, firmom zarejestrowanym w Rosji. Dopuszczalne były jednak wyjątki, które musiały być zatwierdzone przez władze danego kraju UE.
Izba adwokacka w Brukseli powiedziała wcześniej, że jej szef Emmanuel Plasschaerta wydał oświadczenie, w którym nazwał tę decyzję Rady UE niedopuszczalną.
Jego zdaniem decyzja ta jest „niebezpiecznym precedensem przeciwko podstawowemu prawu, które powinno przysługiwać każdej osobie lub podmiotowi”. Chodzi o prawo do obrony swoich interesów, do bycia konsultowanym w sprawie swoich obowiązków oraz prawo do wyboru prawnika, który będzie się bronił, jeśli ktoś sobie tego życzy.