„Firmy sprzedające dobra trwałe mają kłopoty z zarabianiem pieniędzy – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez 'Dziennik Gazeta Prawna’. Według 'DGP’, mimo że sezon publikacji raportów finansowych za IV kwartał 2022 roku w Polsce dopiero się rozpoczął i potrwa do końca kwietnia, to na podstawie wyników opublikowanych przez 18 spółek z niemal 140 polskich firm z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, można już wyciągnąć pierwsze wnioski.”

POLECAMY: Znana sieć odzieżowa ogłasza bankructwo

Wyniki pokazują, że spowolnienie gospodarcze ma niewielki wpływ na wyniki finansowe firm. Zaledwie dwie z osiemnastu omawianych spółek odnotowały straty w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku. Choć wyniki te mogą się pogorszyć wraz z publikacją kolejnych raportów, to na pewno nie osiągną one poziomu 24 proc. strat, które miały miejsce w III kwartale ubiegłego roku – podał „DGP” w swojej publikacji.

POLECAMY: Carrefour Polska zapowiedział zwolnienia grupowe i likwidację niektórych sklepów

Według artykułu opublikowanego w „Dzienniku Gazeta Prawna”, przyczyną wysokich strat w III kwartale ubiegłego roku były banki, które „rozliczały” wakacje kredytowe, co spowodowało, że 8 z 10 banków z indeksów WIG20, mWIG40 lub sWIG80 zakończyło ten okres na minusie. W ostatnim kwartale roku obrotowego (październik 2022 r. – styczeń 2023 r.), tylko dwie z osiemnastu firm odnotowały straty, a jedną z nich była CCC, największy producent butów w Europie, który zanotował stratę wynoszącą 65 mln złotych. Firma ta wykazała straty w dziewięciu z dwunastu raportów kwartalnych opublikowanych od wybuchu „pandemii” koronawirusa trzy lata temu.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Dziennik Gazeta Prawna”, Forte to kolejna firma, która zanotowała spadek zysków w ostatnich kwartałach. W IV kwartale 2022 r. producent mebli sprzedał 70 tysięcy otrzymanych nieodpłatnie uprawnień do emisji CO2, co przyniosło mu 28 milionów złotych zysku. Dzięki jednorazowym zyskom Forte uniknęło naruszenia warunków finansowych zawartych w umowach z bankami. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje również, że tempo wzrostu polskiego PKB spadło z 12,2 proc. rocznie w II kwartale 2021 r. do 2,0 proc. rocznie w IV kwartale 2022 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version