Decyzja Sejmu o odrzuceniu w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i zniesienia opłat abonamentowych jest istotnym wydarzeniem w polskim życiu politycznym. Projekt ten był inicjatywą społeczną, która cieszyła się poparciem wielu Polaków, którzy uważali, że TVP Info, czyli kanał informacyjny Telewizji Polskiej, jest zbyt jednostronny politycznie i niezbyt rzetelny w swojej pracy dziennikarskiej.

Obywatelski projekt ustawy przewidywał likwidację TVP Info i zastąpienie go nowym, pluralistycznym kanałem informacyjnym, który miałby na celu przedstawianie różnych punktów widzenia i prezentowanie bardziej obiektywnej wersji wydarzeń. Projekt zakładał także zniesienie opłat abonamentowych, które są pobierane od polskich obywateli na rzecz telewizji publicznej.

Odrzucono projekt o likwidacji abonamentu i tvp info

W czwartkowym głosowaniu wzięło udział 450 posłów, 234 posłów było za, 215 przeciw, zaś 1 wstrzymał się od głosu. 

Za odrzuceniem wniosku było 227 posłów PiS, dwóch z Kukiz’15, trójka z koła Polskie Sprawy oraz dwóch niezrzeszonych. 

Przeciwko odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 121 polityków Koalicji Obywatelskiej, 41 z Lewicy, 23 z Koalicji Polskiej, 9 z Konfederacji, 6 z Polski 2050, 4 z Porozumienia, 3 z Lewicy Demokratycznej oraz Wolnościowców a także 5 niezrzeszonych. 

Projekt wspierany przez PO zakładał przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. Przewidywał m.in. likwidację stacji TVP Info. 

Decyzja Sejmu o odrzuceniu projektu jest oznaką, że obecna władza nie jest skłonna do wprowadzenia takich zmian w systemie mediów, które mogłyby zwiększyć pluralizm i wolność słowa w Polsce. Jednocześnie, decyzja ta wywołała duże kontrowersje i spotkała się z krytyką ze strony opozycji i wielu obywateli, którzy uważają, że telewizja publiczna powinna być rzetelnym i niezależnym źródłem informacji dla Polaków.

W obecnych czasach media pełnią istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej i są nieodłącznym elementem życia społecznego. Dlatego też ważne jest, aby telewizja publiczna, która jest finansowana ze środków publicznych, spełniała swoją rolę jako rzetelne źródło informacji i nie była narzędziem w rękach polityków. Decyzja Sejmu pokazuje, że problem pluralizmu i wolności słowa w Polsce pozostaje aktualny i wymaga dalszej debaty i działań zmierzających do poprawy sytuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version