Japonia łagodzi zalecenia dotyczące noszenia masek w miejscach publicznych, w tym w środkach transportu i placówkach edukacyjnych, po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa; od poniedziałku decyzja o noszeniu masek w pomieszczeniach zamkniętych, która była środkiem obowiązkowym, jest pozostawiona do uznania każdej osoby.

POLECAMY: Kto wierzy, że te szmaty nas chronią? Wanda Półtawska powiedziała to Niedzielskiemu w oczy. Dyrektor szpitala „przepraszał” [FOTO]

Zgodnie z nowymi wytycznymi, pasażerowie będą zachęcani do noszenia masek w pociągach i autobusach tylko w godzinach szczytu lub gdy są duże tłumy. Usunięte zostanie również zalecenie noszenia masek w szybkich pociągach dalekobieżnych lub autobusach nocnych, w których pasażerowie zostali wcześniej zidentyfikowani.

Uczniowie w instytucjach edukacyjnych nie będą już proszeni o noszenie masek podczas lekcji, w tym podczas lekcji śpiewu. Ponadto, po raz pierwszy od trzech lat od początku pandemii koronawirusa, uczniowie i nauczyciele szkół i uniwersytetów nie będą musieli nosić masek podczas ceremonii ukończenia szkoły i przyjęcia do szkoły tej wiosny, ale będą mogli to zrobić według własnego uznania.

Jednak noszenie masek będzie nadal zalecane w przypadku objawów choroby lub podczas wizyt w placówkach medycznych.

Jednocześnie, według agencji prasowej Kyodo, jeden na czterech Japończyków będzie nadal nosił maski, nawet po złagodzeniu zalecenia, powołując się na przyzwyczajenie i obawę przed skażeniem. Tylko 5,5 proc. Japończyków natychmiast odmówiłoby przyjęcia masek w każdej sytuacji.

W lutym japoński rząd zdecydował o zakwalifikowaniu wirusa koronawirusa jako grypy sezonowej od 8 maja, skutecznie znosząc wszystkie nałożone wcześniej ograniczenia, w tym dotyczące noszenia masek w pomieszczeniach. Do tej pory każdy sklep miał przed wejściem informację, że odwiedzający są zobowiązani do noszenia maski, a w niektórych miejscach wchodzącym mierzono temperaturę.

Latem ubiegłego roku ogłoszono, że masek nie można nosić na zewnątrz, jednak jak dotąd zdecydowana większość mieszkańców dużych miast nadal je nosi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version