Mołdawianie najbardziej obawiają się rosnących cen, niskich dochodów i braku pracy – wynika z badania mołdawskiej firmy Magenta consulting przeprowadzonego na zlecenie niemieckiej fundacji Friedricha Naumanna.

POLECAMY: Polska udzieli Mołdawii nieoprocentowanego kredytu

W poniedziałek Magenta consulting przedstawiła w Kiszyniowie wyniki badania, a jego prezentacja była transmitowana online przez sieci społecznościowe. Badanie przeprowadzono w dniach 11 stycznia – 6 lutego, wśród 1421 respondentów. Margines błędu wynosi 3%.

„Obywatele Mołdawii najbardziej martwią się rosnącymi cenami, 26% uważa to za główny problem, a 23% za drugi najważniejszy problem, 21% respondentów uważa niskie płace i emerytury za główny problem, a 17% ubolewa nad brakiem miejsc pracy” – powiedział Dmitrij Slonovski, dyrektor Agencji Konsaltingowej Magenta podczas prezentacji badania.

Zauważył on również, że większość respondentów wyraziła niezadowolenie z braku wyników rządu w przezwyciężaniu kryzysu gospodarczego.

„Około 54% obywateli jest zdecydowanie niezadowolonych ze sposobu, w jaki rząd radzi sobie ze wzrostem taryf. Kolejne 25% jest raczej rozczarowanych, podczas gdy 17% jest raczej zadowolonych, a kolejne 3% jest całkowicie zadowolonych” – dodał Slonovski.

Mołdawia przeżywa kryzys energetyczny z powodu rosnących cen energii – w 2022 roku taryfy za gaz wzrosną prawie siedmiokrotnie, a za energię elektryczną prawie czterokrotnie. Na tle rosnących cen energii rośnie zadłużenie ludności za usługi komunalne. Według ekspertów, długi za gaz przeciętnych konsumentów w Kiszyniowie wzrosły siedmiokrotnie od listopada ubiegłego roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version