Już 3 grudnia 2024 r. Komisja Regulaminowa Sejmu zajmie się wnioskiem o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na przesłuchanie przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Wniosek został skierowany przez obecnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, a szczegóły dotyczące procedury ustaliło radio RMF FM.

POLECAMY: Zatrzymanie Ziobry coraz bliżej. Hołownia otrzymał już wniosek o zatrzymanie

Kontekst sprawy: Wniosek do marszałka Sejmu

22 listopada marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał formalny wniosek w tej sprawie. Jak poinformował, dokument przeszedł standardową procedurę oceny formalnej. „Wniosek w tej chwili trafi do standardowej procedury oceny zgodności formalnej z wymaganiami” – powiedział Hołownia, cytowany przez RMF FM.

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, czterokrotnie nie stawił się na wezwanie komisji śledczej, co znacząco utrudniło prowadzenie postępowania w sprawie wykorzystania systemu Pegasus.


Analiza działań komisji śledczej: Czy wykorzystano wszystkie możliwości?

Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak 22 listopada poinformowała, że wniosek komisji śledczej został dokładnie przeanalizowany przez Zespół Śledczy Nr 3 Prokuratury Krajowej ds. Pegasusa. Z analizy tej wynika, że komisja wyczerpała wszystkie procedury przewidziane prawem w celu przesłuchania Zbigniewa Ziobry jako świadka.

W komunikacie podano:

„Poseł został dwukrotnie prawidłowo wezwany do stawiennictwa w charakterze świadka oraz zastosowano środki wymuszające jego stawiennictwo – dwa wnioski do sądu o nałożenie kar pieniężnych (art. 12 ust. 1 i 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej).”

Pierwszy wniosek został rozpatrzony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, który 6 listopada 2024 r. nałożył na Zbigniewa Ziobrę grzywnę w wysokości 2000 zł za niestawiennictwo na posiedzeniu 14 października. Pomimo tego środki te okazały się nieskuteczne.


Czy zatrzymanie posła jest zgodne z prawem?

Zespół śledczy podkreślił, że dalsze ignorowanie wezwań komisji śledczej przez Zbigniewa Ziobrę uzasadnia odstąpienie od zasady nietykalności cielesnej posła. W uzasadnieniu wniosku stwierdzono:

„W związku z wystąpieniem okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie posła Zbigniewa Ziobro na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej ds. Pegasusa Prokurator Generalny Adam Bodnar, mając na uwadze zapewnienie sprawności i skuteczności przeprowadzenia postępowania przez tę Komisję, przekazał wniosek do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.”


Dlaczego sprawa Pegasusa jest tak istotna?

Komisja śledcza ds. Pegasusa zajmuje się badaniem użycia zaawansowanego systemu inwigilacyjnego przez polskie służby. Przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości ma kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy doszło do nadużycia władzy i naruszenia praw obywatelskich w związku z wykorzystaniem tego oprogramowania.

Ostateczna decyzja w sprawie wniosku o zatrzymanie Zbigniewa Ziobry może mieć szerokie konsekwencje prawne i polityczne. Wniosek o odstąpienie od immunitetu poselskiego i możliwość przymusowego doprowadzenia stanowi istotny precedens w polskim systemie prawnym.


Co dalej?

Posiedzenie Komisji Regulaminowej Sejmu w tej sprawie zaplanowano na 3 grudnia. Jeżeli komisja wyrazi zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry, może to być jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich miesięcy. Decyzja ta pokaże, jak daleko mogą posunąć się organy ścigania i władze ustawodawcze w dążeniu do wyjaśnienia potencjalnych nadużyć władzy.

Sprawa pozostaje rozwojowa i będzie uważnie obserwowana przez opinię publiczną oraz media.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version