Uczelnia w Radomiu przeprowadzi remont akademika zgodnie ze standardami ekologicznymi. Całkowity koszt wyniesie ponad milion złotych, a środki zostaną pokryte przez podatników.

Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu podpisał umowę z zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Michalskim, na dofinansowanie termomodernizacji jednego z akademików. Projekt o wartości 1,5 mln złotych otrzyma dofinansowanie w wysokości 1,1 mln złotych ze środków krajowych Funduszu. Celem projektu jest termomodernizacja budynku, wdrożenie systemu zarządzania energią oraz instalacja paneli fotowoltaicznych jako źródła odnawialnej energii.

POLECAMY: Zielona transformacja według WIOŚ w Poznaniu. Sieciowe lampki na choince zastąpiono lampkami na baterię

Michalski wyraża przekonanie, że termomodernizacja akademika o powierzchni ponad 4 tys. m kw. pozwoli na zmniejszenie zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla, co wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Dodatkowo, modernizacja ta przyniesie korzyści finansowe dla uczelni, której koszty związane z funkcjonowaniem domu studenckiego ulegną zmniejszeniu. Nie zostało jednak podane, czy inwestycja zwróci się, oraz w jakim okresie czasu.

Rektor UTH, prof. Sławomir Bukowski, stwierdził, że projekt termomodernizacji akademika jest bardzo ważny w obecnych czasach, gdy zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe. Uniwersytet już wcześniej przeprowadził termomodernizację innych budynków, w tym Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych oraz Instytutu Pojazdów i Maszyn, jednak nie podał informacji o kosztach tych inwestycji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version