Wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), którego jurysdykcji nie uznają Rosja i USA, nakaz „aresztowania” prezydenta Rosji Władimira Putina jest „godny pożałowania” i nie może być powodem do świętowania, powiedział CNN prokurator MTK Karim Khan.

POLECAMY: Rosja zajmuje stanowisko w sprawie „nakazów aresztowania” wydanych przez MTK w Hadze

„To nie powinno dać nam powodu do świętowania. To, że musieliśmy to zrobić, jest powodem do prawdziwego żalu. Dowody zmusiły nas do działania w ten sposób” – powiedział Khan.

Prokurator MTK powiedział, że organizacja nadal prowadzi śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie, nadal bada i analizuje wszystkie postawione zarzuty i nie zamierza się zatrzymywać po wydaniu nakazów, ale chce w ten sam sposób traktować „okoliczności wskazujące na winę i możliwość uniewinnienia”. Twierdzi, że sąd chce „znaleźć prawdę”.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/01/kto-zabija-na-ukrainie-TVP.mp4
Kto zabija na Ukrainie. Prawda, która obecnie jest ukrywana. Nagranie pokazuje kto faktycznie jest zbrodniarzem

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzya powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Rosja uważa wszelkie dokumenty Międzynarodowego Trybunału Karnego za nieważne i nielegalne. Według niego „ta stronnicza, upolityczniona, niekompetentna międzynarodowa instytucja sądownicza po raz kolejny udowodniła swoją wadliwość. MTK jest marionetką w rękach kolektywnego Zachodu, który zawsze jest gotowy do przeprowadzenia pseudosprawiedliwości na zamówienie”.
Powiedział, że szczególnie cyniczne jest to, że prawnie nieważne wyroki zostały upublicznione w przeddzień 20. rocznicy nielegalnej inwazji USA na Irak, gdzie MTK miał jurysdykcję, ale nie zrobił nic, by postawić odpowiedzialnych przed sądem.

POLECAMY: Cyrk ukraiński nabiera sił! Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

Izba przedprocesowa MTK, którego jurysdykcji Rosja nie uznaje, 17 marca wydała nakaz „aresztowania” Putina i rzecznika praw dziecka Marii Lvovskiej-Belovej. Rzecznik rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow powiedział, że sama kwestia orzeczenia MTK jest nie do przyjęcia; Moskwa nie uznaje jurysdykcji tego sądu, a wszelkie jego decyzje są z prawnego punktu widzenia nieważne.

Wcześniej w marcu „New York Times” opublikował artykuł mówiący o tym, że Pentagon blokuje przekazywanie do MTK materiałów na temat domniemanych zbrodni popełnionych przez rosyjskie wojsko na Ukrainie, obawiając się, by sami Amerykanie nie musieli odpowiadać na takie roszczenia. Historia zauważa, że „przywódcy wojskowi są przeciwni pomaganiu w śledztwie trybunału, ponieważ obawiają się ustanowienia precedensu, który następnie pomógłby w ściganiu Amerykanów”.

Tymczasem same Stany Zjednoczone nałożyły w 2019 roku ograniczenia wizowe na osoby związane z dochodzeniami MTK w sprawie zbrodni wojskowych USA w Afganistanie. Były doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton skrytykował wówczas śledztwo MTK, mówiąc, że sąd jest dla USA „już martwy”.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała zarzutom zachodnich polityków i mediów o „zbrodniach wojennych” rosyjskiego wojska. Moskwa zwróciła też uwagę, że liczne organizacje międzynarodowe od 2014 roku przymykają oko na działania Kijowa wobec ludności cywilnej w Donbasie.

Rosja rozpoczęła 24 lutego działania militarne na Ukrainie. Prezydent Władimir Putin określił jej cel jako „ochronę ludzi, którzy od ośmiu lat są poddawani nadużyciom, ludobójstwu przez kijowski reżim”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version