Francuski związek SUD-Rail wezwał wszystkich do „pójścia do Wersalu”, aby zaprotestować przeciwko wizycie brytyjskiego króla Karola III, który ma wziąć udział w kolacji z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem w Pałacu Wersalskim w najbliższy poniedziałek.

POLECAMY: Strajkujący przeciwko reformie emerytalnej zablokowali przejście na lotnisko im. Charlesa de Gaulle’a

„Mamy dziś dwóch królów, jednego w Wielkiej Brytanii i jednego we Francji. Idźmy wszyscy do Wersalu, aby ich przyjąć, jak przystało na 'francuską tradycję'” – powiedział w czwartek rzecznik związku Fabien Vildieu w telewizji BFMTV.

Wcześniej związki zawodowe w Mobilier national przy francuskim ministerstwie kultury, które organizuje wizyty dygnitarzy, w tym obiady i kolacje, powiedziały, że pracownicy nie zapewnią „żadnego czerwonego dywanu, żadnego wyposażenia ani zakwaterowania” dla rodziny królewskiej. Firma zapewniła jednak w czwartek, że ma „wystarczająco dużo liczę osób niestrajkujących”, by zorganizować przyjęcie dla dygnitarzy.

Kanał informował wcześniej, że program wizyty króla Karola III we Francji może ulec zmianie, a jego kolacja z Macronem, zaplanowana na poniedziałek, może nie odbyć się w pałacu wersalskim z powodu demonstracji przeciwko reformie emerytalnej.

Zaznaczono, że Pałac Elizejski rozważa zorganizowanie kolacji w innym miejscu. Wszystkie etapy wizyty króla – ceremonia pod Łukiem Triumfalnym, wizyta w Musée d’Orsay, bankiet państwowy, a także przejazd pociągiem do Bordeaux – odbędą się na tle zwiększonej mobilizacji sił porządkowych. Jak odnotowały media, do akcji ruszy 100 proc. personelu francuskiej Dyrekcji Porządku Publicznego i Transportu (DOPC).

Na początku marca Pałac Elizejski ogłosił, że król Wielkiej Brytanii Karol III złoży swoją pierwszą wizytę państwową we Francji w dniach 26-29 marca. Mówiono, że wizyta odzwierciedla „głębokie historyczne więzi” między krajami i będzie „zaszczytem dla Francji”. Macron miał być gospodarzem oficjalnej kolacji na cześć brytyjskiego monarchy i jego żony Camilli w Pałacu Wersalskim 27 marca.

Przypominamy, że podczas wizyty brytyjskiego premiera Rishi Sunaka w Paryżu 10 marca działacze na rzecz praw migrantów zainscenizowali protest przed wieżą Eiffla, oskarżając Francję i Wielką Brytanię o surową politykę migracyjną. Francuskie media informowały również, że w dniu wizyty króla Karola III w Wersalu planowane są protesty.

W ubiegłym tygodniu premier Francji Elisabeth Born wykorzystała artykuł 49.3 konstytucji, by bez głosowania w parlamencie przeforsować ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Od tego czasu w całej Francji codziennie odbywają się gwałtowne, spontaniczne protesty przeciwko reformie. Francja zorganizowała wcześniej osiem ogólnokrajowych demonstracji, z których większość zgromadziła ponad milion uczestników w całym kraju. Dziewiąta demonstracja odbędzie się w czwartek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version