W roku 2023 planowane są kontrole domów, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. Kontrole będą przeprowadzane przez uprawnione osoby, takie jak kominiarz, pracownik gminy czy inspektor ochrony środowiska. Odpowiedzialność za przeprowadzenie kontroli spoczywa na Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.

Podczas kontroli, kontrolujący będą zwracać szczególną uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, sprawdzą rodzaj wykorzystywanego źródła ciepła oraz jego efektywność. Kontrola dotyczyć będzie także zgodności z deklaracją CEEB, która określa klasy energetyczne budynków oraz charakterystykę energetyczną.

Kontrolujący sprawdzą również, czy istnieją przecieki w instalacji grzewczej oraz czy urządzenia i instalacje są zgodne z obowiązującymi przepisami. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do podjęcia działań mających na celu ich usunięcie.

Co sprawdzą urzędnicy?

CEEB zostanie uzupełniona o informacje dotyczące stanu technicznego budynku. Urzędnicy sprawdzą m.in.:

  • grubości ścian,
  • dachu,
  • rodzaj ocieplenia,
  • roczne zużycie paliwa,

Urzędnicy zweryfikują też dane wskazane w deklaracji CEEB, w tym zgłoszony sposób ogrzewania budynku. Pamiętajmy o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

„Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r.” – informuje Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Kontrole ogrzewania w polskich domach a świadectwo energetyczne

Przypomnijmy, że 28 kwietnia 2023 wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 października 2022 o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów od 28 kwietnia 2023, każdy budynek, w tym również te nowo wybudowane oraz oddane do użytku, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Zmiany dotyczą także osób, które chcą sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, ponieważ muszą one dostarczyć świadectwo potwierdzające efektywność energetyczną budynku. Obowiązek ten dotyczy również domów i mieszkań – zarówno tych, które są sprzedawane lub wynajmowane.

Trzeba również wiedzieć, że nowym obowiązkiem nie będą tylko certyfikaty energetyczne, ale także okresowe kontrole ogrzewania. Jak mają przebiegać?

Zgodnie z przepisami, właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do regularnej kontroli systemu ogrzewania podczas użytkowania budynku. Podczas kontroli należy sprawdzić stan techniczny systemu ogrzewania, efektywność energetyczną źródeł ciepła oraz dostosować ich moc do potrzeb użytkowych.

Art. 23 ustawy określa terminy okresowych kontroli ogrzewania w budynkach. Jak często mają być sprawdzane, zależy od rodzaju kotła, a dokładnie jego mocy. Przepisy podają obowiązek kontroli:

  • co najmniej raz na 5 lat – kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
  • co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
  • co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
  • co najmniej raz na 2 lata – kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

4 komentarze

  1. nikogo nie wpuszczę, jesteście Państwo prawnikami i doskonale wiecie, że jest to niezgodne z prawem, zatem traktuję to tylko i wyłącznie jako info od Was dla nas, no chyba, że chcecie straszyć

  2. PiS sobie może pochodzić na około płotu. Bezprawne wejście na teren mojej posesji to strzelam solą

  3. To jest niezgodne z prawem. Żadnych dopłat nie dostałem ani nie brałem, pisiory mi nic nie dały. Kontrolować to siebie samych co ukradli Polakom

Napisz Komentarz

Exit mobile version