Magazyn Foreign Policy proponuje utworzenie struktury opartej na modelu unii polsko-litewskiej pomiędzy Polską i Ukrainą. Według magazynu, ten historyczny konstrukt polityczny, który powstał prawie 700 lat temu, może dostarczyć rozwiązań dla dzisiejszej Europy.

POLECAMY: Sikorski na antenie radia ZET powiedział, że Polska chciała dokonać rozbioru Ukrainy

Foreign Policy (FP) przywołuje unię, która łączyła znaczne obszary dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, a także przyczyniła się do włączenia rozległych terenów Europy Wschodniej, w tym ziem dawnej Rusi Kijowskiej. Magazyn zadaje pytanie, czy istnieje możliwość zastosowania podobnego politycznego rozwiązania dla dzisiejszych problemów, przed którymi stoją Polska i Ukraina.

POLECAMY: Ukraina będzie musiała zapłacić Zachodowi swoimi terytoriami – informują media

Magazyn zauważa, że Rzeczpospolita Polsko-Litewska stała się jednym z największych państw w Europie i ciekawym laboratorium zarządzania politycznego, które było szczegółowo badane przez ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Po upadku dynastii Jagiellonów, Rzeczpospolita przekształciła się w monarchię elekcyjną, podobną do włoskich miast-państw, ale działającą na znacznie większą skalę.

Magazyn podkreśla, że argument za jednoznaczną unią polityczną między Polską i Ukrainą nie opiera się na nostalgii, ale na wspólnych interesach. Zwraca uwagę, że ze względu na cztery wieki wspólnej historii w ramach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znaczna część dzisiejszej Ukrainy (i Białorusi) ma o wiele więcej wspólnego z Polską niż z Rosją, mimo twierdzeń rosyjskich propagandystów, że jest inaczej. Magazyn podkreśla również, że w przeszłości relacje między Polską i Ukrainą były często bardzo skomplikowane.

Foreign Policy zauważa, że Polska i Ukraina stoją w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Magazyn podkreśla, że dzisiaj Polska jest członkiem UE i NATO, cieszącym się dobrą reputacją, podczas gdy Ukraina pragnie przystąpić do obu organizacji. Według magazynu, Ukraina chce stać się częścią głównego nurtu schrystianizowanej Europy, podobnie jak Wielkie Księstwo z przeszłości.

FP przedstawia hipotetyczną sytuację, w której Polska i Ukraina utworzyłyby wspólne państwo federalne lub konfederacyjne po zakończeniu wojny. Magazyn zauważa, że taka unia umożliwiłaby wprowadzenie wspólnej polityki zagranicznej i obronnej, a także pozwoliłaby na szybkie przystąpienie Ukrainy do UE i NATO. Według magazynu, Polska i Ukraina jako jeden kraj, stałyby się drugim co do wielkości krajem w UE i jej największą potęgą militarną, co stanowiłoby przeciwwagę dla tandemu francusko-niemieckiego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. jeśli > 95% mainstreamowych mediów jest kontrolowanych przez 6 korporacji, to co nie jest propagandą? kp

Napisz Komentarz

Exit mobile version