Portal Euractiv donosi, że nowe badanie wykazało, że na Słowacji panuje największa niechęć do ukraińskich uchodźców w całej Unii Europejskiej. Wyniki badania pokazują, że 44% Słowaków uważa, że przybycie Ukraińców przyczynia się do pogorszenia sytuacji w kraju.

POLECAMY: Dziennikarka poinformowała o histerii Zełenskiego na szczycie UE

Portal poinformował, że według nowego badania, na Słowacji panuje największa niechęć do ukraińskich uchodźców spośród krajów Unii Europejskiej. Wyniki badania wykazały, że 44% Słowaków uważa, że przybycie Ukraińców pogarsza sytuację w kraju.

„Słowacja zdecydowanie nie należy do krajów, które byłyby szczególnie otwarte na różnorodność” — powiedział o badaniu socjolog Michal Vašečka, dyrektor Bratislava Policy Institute (BPI). „Te liczby są tym bardziej zaskakujące, że Ukraińcy również wypadli dość słabo w porównaniu z innymi wymienionymi grupami” – dodał.

Nie jest jasne, czy niechęć wynika z bezpośrednich doświadczeń Słowaków z Ukraińcami, czy też z obrazów „ukraińskiej mafii, skorumpowanego państwa”, które przez ostatnie 30 lat wpływały na postrzeganie Ukraińców. „W ten sposób do dziś informuje o nich część elity politycznej. I to z większym powodzeniem, niż byśmy tego oczekiwali” – ocenia socjolog.

POLECAMY: Polacy zauważają, że Ukraińcy są obecnie w Polsce traktowani lepiej niż Polak

W badaniu stwierdzono, że ponad połowa ankietowanych (56,6%) uważa, że przybycie ukraińskich uchodźców osłabia gospodarkę Słowacji, a 42% respondentów uważa, że obcokrajowcy (bez względu na narodowość) wpływają negatywnie na słowacką kulturę.

Przypominamy, że na podstawie wyników sondażu przeprowadzonego przez Zespół Badawczy Openfield również coraz więcej Polaków (60,4%) uważa, że państwo lepiej dla o cwaniaków z Ukrainy niż własnych obywateli. W poprzedniej edycji badania, w październiku, takie stanowisko zajmowało 55,7% respondentów.

Zmalała też liczba respondentów, którzy chcą, aby po zakończeniu konfliktu „uchodźcy” z Ukrainy mieli możliwość pozostania w Polsce na stałe. Aktualnie uważa tak 40,5 proc. badanych (wcześniej 41,7 proc.). Jako powody do obaw wskazano: pierwszeństwo do usług i placówek publicznych (56 proc.), wzrost cen wynajmu mieszkań (49,3 proc.) i zmniejszenie liczby ofert pracy (47,6 proc.).

Badania przed eskalacją konfliktu wskazywały, że jeden na trzech Polaków nie miał styczności z Ukraińcami. Dziś ten kontakt ma prawie każdy (tylko 6,4 proc. badanych nie ma kontaktu z Ukraińcami).

Zespół Badawczy Openfield przeprowadził pięć edycji badań, a pierwszy z nich odbył się w dniu eskalacji konfliktu na Ukrainie – 24 lutego 2022 roku, w celu określenia postaw Polaków wobec spodziewanej fali „uchodźców”. Najnowsza, piąta edycja, została przeprowadzona 14 lutego 2023 roku na panelu badawczym Manulo, w której udział wzięło 1677 respondentów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version