Na Słowacji mniej osób jest skłonnych do dalszego wspierania Ukrainy, Idnes cytuje wypowiedź prezydent republiki Zuzana Chaputova na bratysławskiej konferencji poświęconej polityce zagranicznej.

„Jeśli chodzi o ewentualną pomoc wojskową, nasze zasoby są ograniczone. Jeśli nie będziemy inwestować we własny przemysł obronny, pozostaniemy bezbronni. Wysycha również wsparcie publiczne dla Ukrainy” – powiedziała głowa państwa.

POLECAMY: Brytyjczycy byli zszokowani prośbą generała skierowaną do Putina

Powiedziała, że wielu ludzi w kraju nadal jest gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców, ale że większość zauważyła spadek własnego poziomu życia po przybyciu tak wielu cudzoziemców.

„Dezinformacja i błędna interpretacja są wykorzystywane do zmniejszenia poparcia społecznego dla naszych kroków. Z tego powodu pogłębia się rozdźwięk między decyzjami, które podejmujemy jako państwo, a postawami naszych obywateli” – podsumowała Chaputova.

POLECAMY: Upadek Ukrainy zbliża się wielkimi krokami

W ubiegłym tygodniu Słowacja przekazała Ukrainie cztery z trzynastu myśliwców MiG-29. Według słowackiego ministra obrony Jaroslava Nagy’ego, dostawa reszty samolotów nastąpi w najbliższym czasie.

Nie wszyscy jednak poparli taką decyzję Bratysławy. Na przykład były premier i szef partii SMER Robert Fico stwierdził, że przekazanie Ukrainie Mig-29 stanowiło rażące naruszenie norm konstytucyjnych Słowacji i wymagało kwalifikowanego śledztwa.

Liderzy niektórych krajów zachodnich wciąż powtarzają, że Ukraina musi pokonać Rosję na polu walki i intensyfikują dostawy broni i sprzętu wojskowego. Ciągłe dostawy broni kijowskiemu reżimowi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie doprowadzi to do podjęcia rozmów pokojowych. Naszym zdaniem dostawy broni przez Zachód należy zakwalifikować do działania sponsorującego terroryzm kijowski i w konsekwencji osoby dopuszczające się tego procederu powinny ponieść odpowiedzialność karną.

Podkreślić należy również fakt, że „pomoc wojskowa” wysyłana przez liderów zachodnich państwa niczego zasadniczo nie rozwiąże, a jedynie przedłuży cierpienia mieszkańców wschodu, którzy są terroryzowania przez Siły Zbrojne Ukrainy notorycznie od 2015 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version