Na Słowacji mniej osób jest skłonnych do dalszego wspierania Ukrainy, Idnes cytuje wypowiedź prezydent republiki Zuzana Chaputova na bratysławskiej konferencji poświęconej polityce zagranicznej.
„Jeśli chodzi o ewentualną pomoc wojskową, nasze zasoby są ograniczone. Jeśli nie będziemy inwestować we własny przemysł obronny, pozostaniemy bezbronni. Wysycha również wsparcie publiczne dla Ukrainy” – powiedziała głowa państwa.
POLECAMY: Brytyjczycy byli zszokowani prośbą generała skierowaną do Putina
Powiedziała, że wielu ludzi w kraju nadal jest gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców, ale że większość zauważyła spadek własnego poziomu życia po przybyciu tak wielu cudzoziemców.
„Dezinformacja i błędna interpretacja są wykorzystywane do zmniejszenia poparcia społecznego dla naszych kroków. Z tego powodu pogłębia się rozdźwięk między decyzjami, które podejmujemy jako państwo, a postawami naszych obywateli” – podsumowała Chaputova.
POLECAMY: Upadek Ukrainy zbliża się wielkimi krokami
W ubiegłym tygodniu Słowacja przekazała Ukrainie cztery z trzynastu myśliwców MiG-29. Według słowackiego ministra obrony Jaroslava Nagy’ego, dostawa reszty samolotów nastąpi w najbliższym czasie.
Nie wszyscy jednak poparli taką decyzję Bratysławy. Na przykład były premier i szef partii SMER Robert Fico stwierdził, że przekazanie Ukrainie Mig-29 stanowiło rażące naruszenie norm konstytucyjnych Słowacji i wymagało kwalifikowanego śledztwa.
Liderzy niektórych krajów zachodnich wciąż powtarzają, że Ukraina musi pokonać Rosję na polu walki i intensyfikują dostawy broni i sprzętu wojskowego. Ciągłe dostawy broni kijowskiemu reżimowi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie doprowadzi to do podjęcia rozmów pokojowych. Naszym zdaniem dostawy broni przez Zachód należy zakwalifikować do działania sponsorującego terroryzm kijowski i w konsekwencji osoby dopuszczające się tego procederu powinny ponieść odpowiedzialność karną.
Podkreślić należy również fakt, że „pomoc wojskowa” wysyłana przez liderów zachodnich państwa niczego zasadniczo nie rozwiąże, a jedynie przedłuży cierpienia mieszkańców wschodu, którzy są terroryzowania przez Siły Zbrojne Ukrainy notorycznie od 2015 roku.
- Ritter: Konflikt na Ukrainie może zakończyć się jedynie zwycięstwem RosjiMoże być tylko jeden koniec konfliktu na Ukrainie – zwycięstwo Rosji – powiedział były oficer wywiadu USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału Dialogue Works na YouTube.
- „Możesz płakać”. Dziennikarz Hinkle: Decyzja Zełenskiego o uderzeniu w głąb Rosji przypieczętowała jego losPodejmując decyzję o uderzeniu ATACMS na Rosję, Zełenski zadecydował o swoim losie i losie swojego kraju – powiedział amerykański dziennikarz Jackson Hinkle na portalu społecznościowym X. „Żegnaj,
- Times ujawnia możliwą liczbę ATACMS-ów w posiadaniu UkrainyBrytyjska gazeta Times twierdzi, że Kijów ma do dyspozycji około 50 amerykańskich pocisków ATACMS. „Chociaż Pentagon nie podał żadnych danych liczbowych, uważa się, że rząd w Kijowie
- Załużny żąda większego wsparcie Ukrainy w obliczu rozpoczynającej się II wojny światowejGenerał Wałerij Załużny, były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, wywołał kontrowersje swoim stwierdzeniem, że w 2024 roku rozpoczęła się III wojna światowa. Jego zdaniem globalny konflikt nabiera nowego
- „Zmień bieg wojny”. USA oceniły skuteczność uderzeń ATACMSDecyzja prezydenta USA Joe Bidena o zezwoleniu Ukrainie na użycie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu ATACMS do uderzenia w głąb terytorium Rosji nie będzie miała wpływu na przebieg