Rada UE zatwierdziła we wtorek nowe przepisy, które zakładają redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku. W przypadku transportu drogowego i morskiego, sektora rolniczego oraz niektórych gałęzi przemysłu emisje mają zostać zredukowane o 40% w porównaniu do roku 2005. Każde państwo członkowskie otrzymało swój własny „cel krajowy”.

POLECAMY: Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 roku. Unia Europejska wydała ostateczną decyzję

We wtorek Rada UE ogłosiła przyjęcie dwóch rozporządzeń, które mają na celu osiągnięcie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku. Nowe rozporządzenie dotyczące wspólnego wysiłku redukcyjnego (ESR) określa cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie UE o 40% w porównaniu z 2005 rokiem do 2030 roku w sektorach takich jak transport drogowy i morski, budynki, rolnictwo, sektor odpadów oraz przemysł lekki. Portal Do Rzeczy powołując się na komunikat Rady UE informuje o tym fakcie.

Rozporządzenie wyznacza również cele krajowe dla każdego państwa członkowskiego i uwzględnia elastyczność, jaką mogą wykorzystać w celu osiągnięcia swoich celów. Rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego określa jeszcze bardziej rygorystyczne cele redukcji emisji dla państw UE na rok 2030.

Każde państwo członkowskie otrzyma wiążący cel krajowy na rok 2030 i będzie zobowiązane do osiągnięcia sumy emisji netto gazów cieplarnianych w latach 2026-2029. Rada UE przewiduje, że rozporządzenie umożliwi państwom członkowskim osiągnięcie tych celów dzięki elastyczności.

Zatwierdzenie tych rozporządzeń jest ostatnim etapem unijnej procedury legislacyjnej. Po podpisaniu i opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym rozporządzenia wejdą w życie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version