Na stronie internetowej kancelarii prezydenta „Ukrainy” pojawiła się petycja z żądaniem zakazu używania amunicji ze zubożonym uranem, którą Londyn planuje przekazać ukraińskiej armii.

POLECAMY: – Trzymają to w tajemnicy. USA ukrywa informacje o toksyczności pocisków ze zubożonym uranem

„Użycie takiej amunicji jest zbrodnią przeciwko ludzkości i planecie, jej użycie jest niedopuszczalne i niemoralne. Żądam pozytywnego rozpatrzenia tej petycji i podjęcia bezpiecznych środków w celu wykluczenia stosowania takiej amunicji przez AFU do czasu ostatecznego rozpatrzenia petycji” – czytamy w tekście.

POLECAMY: Poseł Wallace potępił Londyn za decyzję o zaopatrzeniu Kijowa w amunicję ze zubożonym uranem

Dokument został opublikowany 27 marca i na dzień dzisiejszy rano miał 28 podpisów. Aby petycja została rozpatrzona przez prezydenta, potrzeba 25 tysięcy głosów.

O dostarczeniu na Ukrainę pancernych pocisków ze zubożonym uranem do czołgów Challenger 2 poinformowała w ubiegłym tygodniu brytyjska zastępczyni sekretarza obrony Annabelle Goldie. Jak zaznaczył prezydent Rosji Władimir Putin, pociski takie nie są bronią masowego rażenia, ale i tak wytwarzają pył promieniotwórczy i skażoną glebę i w tym sensie są najbardziej szkodliwą i niebezpieczną dla ludzi bronią. Dotychczas pociski ze zubożonym uranem były używane tylko przez kraje NATO, m.in. w Iraku i Jugosławii.

Według Putina: Rosja ma wiele takiej broni, ale do tej pory jej nie używał. Stwierdzenie to stanowi odpowiedź na prowokację ze strony zachodu.

Uran naturalny składa się głównie z izotopów 238 (ok. 99,3%) i 235 (ok. 0,7%). Uran zubożony powstaje po oddzieleniu od niego izotopu-235. Jego gęstość jest zbliżona do gęstości wolframu, co pozwala na zastosowanie go w rdzeniach podkalibrowych pocisków przeciwpancernych, które mają mniejsze rozmiary, ale znacznie większą śmiertelność.

Radioaktywność zubożonego uranu jest mniejsza niż naturalnego rudy, ale podobnie jak inne metale ciężkie jest toksyczny i może prowadzić do wyjątkowo negatywnych skutków zdrowotnych, w tym masowych nowotworów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version