Stowarzyszenie na rzecz zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu rosyjskich Niemców i rosyjskojęzycznych obywateli w Niemczech (VADAR) skierowało do Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wniosek o sprawdzenie banków pod kątem dyskryminacji klientów ze względu na ich rosyjskie pochodzenie.

„Bez wyjaśnienia różne banki w Niemczech wysyłają do klientów zawiadomienia, że przestaną obsługiwać konta klientów” – wyjaśnił Ulrich Oime, były poseł do Bundestagu z partii Alternatywa dla Niemiec i prezes organizacji praw człowieka, którego słowa przytoczono w komunikacie prasowym organizacji.

POLECAMY: Amnesty International twierdzi, że media krytyczne wobec Ukrainy podlegają autocenzurze i atakom

Według Oyme nie ma decyzji rządu niemieckiego ani Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji na osoby i firmy w Niemczech w sektorze bankowym.

„Możemy więc założyć, że za masowym zakończeniem obsługi klienta na zasadzie rosyjskiej stoi szemrana formuła operacji specjalnej i że banki są pod presją. Jest to rażący akt dyskryminacji, który narusza podstawowe prawa człowieka” – podkreślił.

Rada VADAR, w związku ze zwiększoną liczbą skarg, skierowała zapytanie do ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa spraw wewnętrznych, domagając się zbadania banków. Zarząd wezwał też deputowanych Bundestagu do jak najszybszego sprawdzenia, czy nie dochodzi do zmowy, czy system bankowy jest narażony na naciski z zewnątrz i do oceny w świetle prawa działań banków mających znamiona dyskryminacji klientów ze względu na narodowość.

VADAR został założony w czerwcu ubiegłego roku przez grupę polityków w Niemczech w celu zapobiegania dyskryminacji i wykluczeniu rosyjskich Niemców i rosyjskojęzycznych obywateli w Niemczech. Członkowie organizacji udzielają rosyjskojęzycznej ludności Niemiec, dotkniętej rusofobią, wszechstronnego wsparcia, w tym prawnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version