Członek komisji parlamentu Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, przedstawiciel Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie, Fedir Venislavsky, powiedział, że władze Ukrainy opracowują mechanizm wysyłania wezwań do rekrutów wojskowych za pośrednictwem komunikatorów i SMS-ów.

POLECAMY: Siły Zbrojne Ukrainy uznały niewłaściwe zachowanie komisarzy wojskowych podczas doręczania wezwań [VIDEO 18+]

„Rozważamy na poziomie komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu oraz całego parlamentu, aby poprawić uzasadnienie legislacyjne, aby centra rekrutacji i wsparcia społecznego mogły wręczać wezwania w sposób bardziej systematyczny i mniej konfliktowy. Na przykład w kodeksie postępowania karnego istnieje możliwość powiadamiania o godzinie posiedzenia sądu poprzez różnego rodzaju komunikatory w telefonie. Dlaczego nie ekstrapolować tej sytuacji na poborowych wojskowych?” – powiedział Venislavsky.

POLECAMY: W Odessie służby otwierają drzwi kluczami uniwersalnymi, aby wręczać wezwania do sądu

Venislavsky dodał, że w ten sposób SMS-y zostałyby zrównane z papierowym wezwaniem.

Określił to posunięcie jako „eliminację procedur biurokratycznych”, dodając, że istnieją techniczne środki potwierdzające, że adresat otrzymał wiadomość, a baza danych numerów telefonów poborowych została prawie w całości stworzona.

Zimą wiele ukraińskich mediów informowało o nalotach na przechodzących przez kraj poborowych. Pojawiły się doniesienia o wykorzystywaniu przez wojsko karetek pogotowia do przewożenia zmobilizowanych do punktów zbornych, a także o rozdawaniu wezwań przez pracowników służb komunalnych. Ukraińscy wojskowi tłumaczyli, że częstsze rozdawanie wezwań w miejscach publicznych wynikało z niechęci obywateli do kontaktowania się z wojskowymi w domu. Dodatkowo media informowały, że Ukraińcy unikają oficjalnego zatrudnienia w obawie przed otrzymaniem wezwania w miejscu pracy.

24 lutego 2022 roku na Ukrainie wprowadzono stan wojenny, następnego dnia kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji, wojskowi mają zakaz opuszczania kraju. Wezwanie może być doręczone w każdym miejscu, które nie jest zabronione przez prawo. Nie musi go wręczać przedstawiciel terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego. Może je wystawić także kierownik instytucji, organizacji lub przedsiębiorstwa, w którym pracuje poborowy, przewodniczący komisji mieszkaniowej i gospodarki komunalnej, przedstawiciele komitetu domowego oraz inni urzędnicy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version