Zgodnie z ogłoszonymi planami, program Rodzina 500+ będzie miał zwiększone świadczenia dla mniej zamożnych rodzin. Prawdopodobnie będzie to realizowane poprzez wprowadzenie tzw. taryfikatora, który będzie określał wysokość świadczenia w zależności od dochodu na osobę w rodzinie.
Więcej pieniędzy w 500+
Według zapowiedzi, beneficjenci programu, którzy mają najniższe dochody, będą otrzymywać o kilkaset złotych więcej niż obecnie. Szczególnie dużo na tym zyskają rodziny z trójką i więcej dzieci, którym przysługuje już teraz kwota 500 złotych na każde dziecko. Jednak z powodu zbyt wysokiego progu dochodowego, w praktyce nie otrzymują one pełnej kwoty. Wprowadzenie taryfikatora ma zmienić ten stan rzeczy.
Ważne jest, że zwiększone świadczenia będą wypłacane automatycznie, bez potrzeby składania nowych wniosków. Rząd zapewnia, że zmiana nie będzie wpływać na budżet programu, a dodatkowe środki zostaną przeznaczone z innych źródeł. Wszystko wskazuje na to, że zmiana wejdzie w życie już w najbliższym czasie, jednak dokładna data jeszcze nie została ustalona.
Wszyscy dostaną więcej pieniędzy?
Od pewnego czasu pojawiły się spekulacje, że rząd będzie dokonywał zmian w programie Rodzina 500+ związanych z większym wsparciem dla mniej zamożnych rodzin. Jednak decyzja o wprowadzeniu taryfikatora została podjęta stosunkowo niedawno i jeszcze nie wiadomo, jak dokładnie będzie on działał.
Nie można też powiedzieć, że osoby z wyższymi dochodami całkowicie pozbawione zostaną możliwości otrzymania jakiegokolwiek wsparcia. Wciąż będą one mogły skorzystać z programu, jednak w mniejszej wysokości niż dotychczas. Ostateczna kwota świadczenia będzie zależna od dochodu na osobę w rodzinie, zgodnie z wprowadzonym taryfikatorem.
W każdym razie, decyzja rządu o zwiększeniu świadczeń dla mniej zamożnych rodzin w ramach programu Rodzina 500+ jest ważnym krokiem w kierunku bardziej sprawiedliwego podziału środków finansowych. Wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi, szczególnie tych najbardziej potrzebujących, może znacząco przyczynić się do poprawy ich sytuacji materialnej i społecznej, a tym samym do redukcji ubóstwa w kraju