Brytyjskie ministerstwo obrony nie prowadziło negocjacji z organizacjami międzynarodowymi w sprawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 2022, zgodnie z którą nie zostały w pełni zbadane konsekwencje użycia takiej amunicji – powiedział zastępca brytyjskiego ministra spraw zagranicznych James Heappey przed podjęciem decyzji o przekazaniu Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem.

POLECAMY: – Trzymają to w tajemnicy. USA ukrywa informacje o toksyczności pocisków ze zubożonym uranem

W brytyjskim parlamencie zastępca sekretarza obrony Wielkiej Brytanii James Hippy został zapytany, czy przed podjęciem decyzji o dostarczeniu Ukrainie pocisków konsultował się z zainteresowanymi organizacjami międzynarodowymi w sprawie tego paragrafu rezolucji.

„Nie. Biorąc pod uwagę brak twardych dowodów przeciwnych, nie uznajemy rzekomego potencjalnego ryzyka dla zdrowia i środowiska, a zatem nie popieramy rezolucji ONZ, które sugerują, że zubożony uran jest szkodliwy” – powiedział Heappey w oświadczeniu na stronie brytyjskiego parlamentu.

Brytyjska zastępczyni sekretarza obrony Annabel Goldie powiedziała wcześniej, że Londyn przekaże Ukrainie amunicję zawierającą zubożony uran. Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie wyślą na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem, ale są pewne, że nie stanowi ona zagrożenia radioaktywnego, mówiąc, że jest to „broń typu konwencjonalnego i była używana przez dziesięciolecia”.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 2022 zwraca w szczególności uwagę, że obecne badania nie dają wystarczająco pełnego obrazu wpływu broni ze zubożonym uranem na ludzi i środowisko.

Prezydent Rosji Władimir Putin, odnosząc się do zamiaru Wielkiej Brytanii przekazania Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem, powiedział, że Rosja będzie zmuszona do reakcji, jeśli kolektywny Zachód zacznie używać broni z komponentem jądrowym i że Zachód „postanowił walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca, nie słowami, ale czynami”. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że gdyby coś takiego miało miejsce, to skończyłoby się to źle dla Londynu. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa określiła użycie pocisków ze zubożonym uranem jako przejaw ludobójstwa wobec ludności, przeciwko której użyto takiej broni.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version