„New York Times” donosi, że poufne dokumenty dotyczące planów ukraińskiej kontrofensywy wiosennej zostały ujawnione w sieci. Dokumenty te obejmują informacje na temat formowania, szkolenia i wyposażania ukraińskich brygad, dostaw sprzętu z Zachodu oraz zużycia amunicji. Analitycy sugerują, że niektóre z tych dokumentów mogły zostać celowo zmienione.

POLECAMY: Zełenski podczas wizyty w Polsce eksponował znaki OUN-UPA oraz z tłumem witał się banderowskimi okrzykami

Według informacji przekazanych przez amerykański dziennik „The New York Times”, Pentagon prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie poufnych dokumentów dotyczących planowanej ukraińskiej kontrofensywy, które zostały upublicznione w mediach społecznościowych. Celem śledztwa jest ustalenie, kto mógł być odpowiedzialny za przeciek tych dokumentów do źródeł otwartych. Według źródeł gazety, informacje te pochodzą z Białego Domu.

POLECAMY: Czeski generał oskarża Zełenskiego o szerzenie dezinformacji

Analitycy wojskowi wskazują, że niektóre fragmenty ujawnionych dokumentów zostały prawdopodobnie zmienione. W szczególności, chodzi o informacje dotyczące liczby zabitych żołnierzy po obu stronach konfliktu, które są przeszacowane lub zaniżane. W przypadku stron ukraińskiej i rosyjskiej podano, że straty wynoszą odpowiednio około 61-71 tys. oraz 16-17,5 tys. zabitych. Niektórzy komentatorzy sugerują, że te zmiany mogą być wynikiem działań dezinformacyjnych ze strony Rosji. Pentagon ocenia, że łączne straty po obu stronach mogą wynosić około 200 tys. zabitych i rannych. Według innej, niezmienionej wersji dokumentów, straty ukraińskie mają wynosić 16-17,5 tys. zabitych, a rosyjskiej – 35,5-43,5 tys.

POLECAMY: Zachód stawia żądania Zełenskiemu. Ma tylko sześć miesięcy

Biały Dom podjął próby usunięcia tych poufnych dokumentów z mediów i serwisów społecznościowych, ale wciąż były one dostępne w czwartek wieczorem. Dokumenty przedstawiają informacje na temat potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy na dzień 1 marca 2023 roku oraz dane na temat ukraińskich oddziałów, sprzętu i harmonogramu szkoleń od stycznia do kwietnia 2023 roku.

Zgodnie z doniesieniami gazety „The New York Times”, dokumenty nie zawierają szczegółowych planów działań bojowych, w tym informacji o tym, jak, kiedy i gdzie Ukraina zamierza przeprowadzić kontrofensywę.

Według gazety, „dla doświadczonego oka rosyjskiego planisty wojskowego, generała polowego czy analityka wywiadu, niewątpliwie zawierają one wiele kuszących wskazówek”. Dotyczy to na przykład poziomu zużycia amunicji do systemów HIMARS, którego Pentagon nigdy oficjalnie nie ujawnia.

Analitycy cytowani przez „NYT” uważają, że część dokumentów wydaje się być autentyczna. Dzięki nim Rosja może zdobyć cenne informacje m.in. o harmonogramie dostaw broni i żołnierzy, liczbie formowanych ukraińskich jednostek.

Jeden z dokumentów, wspomniany wyżej, „zawiera krótką informację o 12 brygadach bojowych, które obecnie są formowane, z których 9 najwyraźniej jest szkolonych i zaopatrywanych przez USA i NATO”. W dokumencie podano też, że z tych dziewięciu brygad 6 ma być gotowych do końca marca br., a pozostałe do 30 kwietnia br. Analitycy oceniają, że każda ukraińska brygada liczy 4-5 tys. żołnierzy. Oprócz tego, w dokumentach napisano, że ogólna liczba pojazdów opancerzonych, konieczna do przeprowadzenia ofensywy i uzbrojenia 9 brygad, to ponad 250 czołgów i ponad 350 transporterów opancerzonych.

Według artykułu opublikowanego w „The New York Times”, od jesieni ubiegłego roku Ukraina i Stany Zjednoczone zacieśniły wymianę informacji wywiadowczych i prowadzą bliską współpracę, w celu opracowania planów przyszłej kontrofensywy. Według gazety, taka operacja ma rozpocząć się za około miesiąc.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version