Z wtorkowego raportu opublikowanego przez „Puls Biznesu” wynika, że problemy z płynnością finansową firm znacznie się nasiliły, a liczba przypadków restrukturyzacji zadłużenia oraz upadłości konsumenckich osiągnęła rekordowe wartości. Zdaniem autorów raportu, wzrost kosztów generuje dodatkowe trudności dla gospodarki, co w efekcie przyczynia się do narastającego zadłużenia.

POLECAMY: Mali przedsiębiorcy w dużych kłopotach

Według informacji podanych przez gazetę, w pierwszym kwartale 2023 roku 1052 firmy, zagrożone bankructwem, podjęły próby uniknięcia upadłości poprzez proponowanie wierzycielom restrukturyzacji zadłużenia. Jest to o 678 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost o 181 procent.

POLECAMY: Fabryka oświetlenia w Pile zwalnia prawie 400 osób

Gazeta wyjaśniła, że w styczniu 291 firm podjęło restrukturyzację, w lutym 361, a w marcu 400. To rekordy zarówno na poziomie miesięcznym, jak i kwartalnym. Według źródeł gazety, głównym powodem rosnącej liczby firm decydujących się na restrukturyzację jest wzrost cen i kosztów, co prowadzi do spadku popytu i zamówień. Firmy z kredytami szczególnie odczuwają problemy z wypłacalnością, a podwyżki stóp procentowych dodatkowo utrudniają regulowanie zobowiązań. Prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), Jarosław Nowrotek, wskazał, że sytuacja będzie się pogarszać w kolejnych miesiącach, a brak perspektyw na zatrzymanie tego trendu.

Według informacji podanych przez gazetę, większość niewypłacalnych przedsiębiorców proponuje swoim wierzycielom układ w ramach procedury postępowania uproszczonego (92% wszystkich postępowań). Najczęściej postępowania układowe wszczynają osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą (73%), a tylko 13% dotyczy spółek z o.o. Najwięcej firm boryka się z problemami finansowymi w branży handlu hurtowego i detalicznego (242 firmy, 23%), a na kolejnych miejscach są przetwórstwo przemysłowe (143 firmy, 13%), budownictwo (127 firm, 12%) i transport (12 firm, 12%).

Publikacja ponadto zwraca uwagę, że w pierwszym kwartale 2023 roku odnotowano rekordową liczbę upadłości konsumenckich, gdyż sądy ogłosiły ich aż 5,5 tysiąca, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, gdy było ich 3,5 tysiąca. Według Jarosława Nowrotka, prezesa COIG, na ten wzrost wpływ miała również inflacja oraz wzrost cen energii, paliw i ogólnych kosztów utrzymania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version