Nowe przepisy dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt w Polsce, które weszły w życie w styczniu 2023 roku, wymagają od każdej osoby, która hoduje zwierzęta, w tym drobiu, jelenie, konie itp., rejestracji ich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jako zakład drobiarski. Jednym z celów wprowadzenia tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa hodowców i konsumentów oraz ułatwienie kontroli nad zwierzętami i przeciwdziałanie nielegalnej hodowli.

W ramach tych nowych przepisów, każdy, kto posiada choćby jedną kurę, musi dokonać rejestracji przed 6 kwietnia 2023 roku, aby uniknąć kary pieniężnej. Kara za brak rejestracji może wynosić 30-krotność średniej krajowej, co obecnie stanowi ponad 200 tys. zł. Przepisy te mają na celu wyłapanie tych, którzy prowadzą nielegalną hodowlę i uszczelnienie systemu.

Rejestracja zwierząt umożliwi szybką identyfikację zwierząt w przypadku wykrycia chorób zakaźnych, a także pozwoli na szybkie zlokalizowanie i usunięcie zagrożenia. W ten sposób przepisy te przyczynią się do poprawy zdrowia zwierząt i ludzi, którzy je spożywają. Wprowadzenie obowiązku rejestracji jest również korzystne dla hodowców, ponieważ umożliwi im uzyskanie informacji o zwierzętach, takich jak ich historia zdrowotna i pochodzenie.

Przepisom tym sprzeciwia się prezes KRIR, który zwrócił się do ministra rolnictwa o pilną interwencję i zmianę kuriozalnego zapisu.

„Zakład drobiu” już od jednej kury

Aktualne przepisy stanowią jasno: jesteś posiadaczem zwierzęcia hodowlanego-masz obowiązek zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Jak się okazuje, prawo to dotyczy także małych hodowli przyzagrodowych, a obowiązkiem są objęci nawet posiadacze jednej sztuki drobiu. W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój „zakład drobiu” w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku. 

Zdaniem Krajowej Izby Rolniczej osoby utrzymujące  kilka sztuk drobiu na własny użytek powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” w Agencji, a nakładanie na rolników obowiązku rejestracji, niezależnie od posiadanej liczby zwierząt, jest zaskakujące i absurdalne.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem (UE) 2016/429, w sprawie przenośnych chorób zwierząt, które nakłada wymóg rejestracji zakładów utrzymujących zwierzęta lądowe, istnieją odstępstwa od tego obowiązku, tj. w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Wniosek z wprowadzenia tych przepisów jest jasny – rejestracja zwierząt jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa hodowcom i konsumentom, a także dla walki z nielegalną hodowlą. Wszyscy hodowcy powinni przestrzegać tych przepisów i dokonać rejestracji swoich zwierząt przed upływem terminu, aby uniknąć kar pieniężnych i przyczynić się do poprawy systemu hodowli zwierząt w Polsce.

Co to jest drób?

  • Na podstawie art. 2. pkt 1) ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 1421, z 2022 r. poz. 1570) określenie “drób” oznacza: 
  • – kury, 
  • – kaczki, 
  • – gęsi, 
  • – indyki, 
  • – przepiórki, 
  • – perlice, 
  • – strusie oraz inne bezgrzebieniowce, 
  • – gołębie, 
  • – bażanty i 
  • – kuropatwy, 
  • utrzymywane w celach rozpłodowych, produkcji mięsa lub jaj spożywczych lub odtworzenia zasobów ptactwa łownego;

Rodzaje drobiu są określone w art. 2, pkt 17), 18), 19) Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/692 z dnia 30 stycznia 2020 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących wprowadzania do Unii przesyłek niektórych zwierząt, materiału biologicznego i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania ich i postępowania z nimi po ich wprowadzeniu.

Zgodnie z tymi przepisami:

  • 17) „drób hodowlany” oznacza drób w wieku 72 godzin i starszy, przeznaczony do produkcji jaj wylęgowych;
  • 18) „drób produkcyjny” oznacza drób w wieku 72 godzin i starszy, chowany w celu produkcji mięsa, jaj spożywczych lub innych produktów lub w celu odnowy zasobów ptaków łownych;
  • 19) „pisklęta jednodniowe” oznaczają drób poniżej 72 godzin życia.

Naszym zdaniem przepisy tej ustawy godzą w prawo wolności i własności i nienaruszalności tej własności przez państwo, jakie gwarantuje obywatelom Konstytucja RP. Jednak ustawodawca tego nie zauważa. Warto w tym miejscy dodać, że zgodnie z art. 25 ustawy oraz wydanym do tej ustawy rozporządzeniem ustawodawca określił również sztywne terminy zgłoszenia narodzonego zwierzęcia. Jednak ustawa i rozporządzenie w tym zakresie pozostają sprzeczne co powoduje, że ciężko jest dociec do tego, w jakim właściwie terminie należy takie zwierzę zarejestrować. Z przepisów tych można jedynie w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, że w przypadku wywozu zwierzęcia zagranicę UE narodzonego zwierzaka osoba wywożąca ma na dokonanie tej czynności tylko 5 dni. Organ po otrzymaniu takiego zgłoszenia w trzech dniach musi wydać jej paszport dla takiego zwierzaka.

W przypadku niewykonania tego obowiązku ustawodawca przewidział kary, które wynoszą w przypadku zwierzęcia z rodziny koniowatych karę do 30-krtotnosci średniego wynagrodzenia miesięcznego a w przypadku zwierząt pozostałych do 30 tys. złotych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ominąć tego rodzaju przepisy zamów u nas płatną poradę prawną.

Poradę możesz zamówić pisząc na nasz adres @: kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version