Ukraińscy deputowani wezwali kraje NATO do poparcia kandydatury Kijowa do członkostwa w NATO i przyspieszenia tego procesu – poinformował ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko.

POLECAMY: Wszystkie kraje NATO odmówiły poważnej dyskusji o członkostwie Ukrainy

„Rada zaapelowała do państw członkowskich NATO i Zgromadzenia Parlamentarnego NATO o przyspieszenie przystąpienia Ukrainy do sojuszu” – napisał Honczarenko w swoim kanale Telegram.
W tekście apelu wezwano do „wsparcia dla uzasadnionej potrzeby Ukrainy uzyskania członkostwa w NATO w obecnych nadzwyczajnych okolicznościach”. Deputowani wezwali też parlamenty państw sojuszu do przyjęcia odpowiednich uchwał i zaapelowania do swoich rządów o poparcie oferty Ukrainy i rozpoczęcie „planowania procesu przystąpienia Ukrainy do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”.

Rada wezwała również państwa do ułatwienia przyjęcia na wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Luksemburgu ważnych decyzji, mających na celu przybliżenie Ukrainy do członkostwa w bloku wojskowym.

Wcześniej gazeta „Financial Times” cytowała swoje źródła, że USA wraz z Niemcami i Węgrami sprzeciwiają się wysiłkom Polski i państw bałtyckich, by wzmocnić więzi Ukrainy z NATO i zaoferować temu krajowi mapę drogową do członkostwa w NATO na szczycie w lipcu.

Pod koniec września 2022 roku Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Taka procedura jest teraz niewczesna – powiedział później asystent prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, komentując wypowiedź Zełenskiego, uznał niezmienne stanowisko bloku w sprawie prawa każdego kraju do określenia swojej drogi i polityki „otwartych drzwi”, ale podkreślił, że sojusz skoncentruje swoje wysiłki na pomocy Kijowowi w obronie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version