W Polsce bezterminowe prawa jazdy przestano wydawać w 2011 roku, a od 2015 roku wydawane są jedynie dokumenty tymczasowe z okresem ważności 15 lat. Właściciele bezterminowych praw jazdy będą musieli wymienić je na nowe dokumenty, które będą ważne przez okres 15 lat.

Data wymiany została już ustalona i przypada na 19 stycznia 2024 roku. Wymiana dokumentu będzie obowiązkowa, a kierowcy, którzy nie dokonają wymiany, będą narażeni na kary finansowe. Wymiana dokumentu będzie się odbywać bezpłatnie, a kierowcy będą musieli złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy w swoim urzędzie wojewódzkim.

Prawo jazdy. Co trzeba wiedzieć?

Prawo jazdy uprawnia do kierowania różnymi, w zależności od kategorii, pojazdami. Jest ich kilkanaście, jednak najczęściej zdaje się egzaminy na prawo jazdy kategorii B. Uprawnia ono do prowadzenia samochodów osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

By uzyskać taki dokument, należy mieć ukończone 18 lat. Samą naukę jazdy można rozpocząć wcześniej, jednak nie wcześniej niż trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności.

Zdobycia prawa jazdy wymaga pomyślnego przejścia kilku etapów. Jednym z nich są badania lekarskie, które mają na celu określenie ogólnego stanu zdrowia i uzyskanie informacji o ewentualnych chorobach takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurologiczne czy zaburzenia psychiczne i uzależnienia, które są przeciwskazaniem do ubiegania się o prawo jazdy. Ich koszt wynosi 200 zł. Maksymalny czas, na jaki uzyskuje się orzeczenie lekarskie to 15 lat, po tym okresie należy umówić się na badanie kontrolne.

Następnie należy złożyć wniosek o numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). To niepowtarzalny numer każdego kandydata na kierowcę, który wyrabia się w wydziale komunikacji danego urzędu. Jego założenie jest bezpłatne.

Kolejnym krokiem jest odbycie szkolenia na prawo jazdy. Należy odbyć 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki na placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Po jego ukończeniu zdaje się egzamin państwowy.

Obowiązkowa wymiana bezterminowego prawa jazdy

Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Obowiązek dotyczy bowiem wymiany praw jazdy wydanych do dnia 18 stycznia 2013 r. Obowiązuje zasada minimum 20 lat. Jeśli kierowca posiada prawo jazdy wydane tego dnia, to musi je wymienić w styczniu 2033. Jeśli prawo jazdy wydano np. 11 lutego 2011 roku, to trzeba go wymienić do 11 lutego 2031 r.

Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.

Uprawnienia a ważność dokumentu

Dokument prawa jazdy składa się z dwóch elementów: uprawnień do prowadzenia pojazdów i ważności dokumentu. Obecnie w Polsce bezterminowe uprawnienia nie są wydawane od 10 lat, a nowo otrzymane uprawnienia mają ważność 15 lat. Po tym czasie kierowca musi się zgłosić na badanie w celu przedłużenia ważności uprawnień.

Jeśli kierowca posiada bezterminowe prawo jazdy, a zdaje egzamin na nową kategorię, to na nową kategorię otrzymuje ważność 15 lat. Właściciele bezterminowych praw jazdy muszą wymienić dokument na nowy do 1 września 2023 roku, a dla osób powyżej 70 roku życia termin ten upływa 1 stycznia 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version